Zakladanie trávnika v 7 základných krokoch
Zakladanie trávnika v 7 základných krokoch

Hustý a krásne zelený trávnik chce mať pri svojom dome alebo v záhrade hádam každý. Iste poznáte ten príjemný pocit, keď sa v lete bosými nohami prejdete po mäkkej tráve. Ako však takýto trávnik založiť? GreenClimber zvládne tento proces – od počiatočnej úpravy pozemku až po zapracovanie semena trávy do pôdy, bez problémov!

Ako prebieha proces zakladania trávnika?

Plánujete si nechať pomôcť so zakladaním trávnika a obrátite sa na tím GreenClimber? Radi by sme vás oboznámili s tým, ako proces zakladania trávnika vlastne prebieha:

1. Teoretická príprava

V prvom rade si dohodneme stretnutie. Priamo na mieste posúdime požiadavky klienta a stav pozemku. Rozhodneme, aké práce bude potrebné vykonať ešte pred samotným výsevom. Všetko podrobne rozoberieme s klientom a prispôsobíme sa jeho nárokom.

2. Prípravné práce

Je možné, že pozemok bude v takom stave, že pred výsevom ho bude potrebné upraviť. V tom prípade je možná napríklad úprava pozemku bagrom, vyzbieranie kameňov a konárov, postriekanie buriny, či mulčovanie a zber rôzneho organického materiálu.

3. Pôdne frézovanie

Ako vidíte, kým dôjde na sadenie trávy, pozemok je potrebné riadne upraviť. Dôležité je aj pôdne frézovanie, pri ktorom GreenClimber rozdrví pôdu do potrebnej hĺbky, až 14 cm. Aj vďaka tomu sa semeno trávy lepšie uchytí a založenie trávnika bude úspešné.

4. Nivelovanie alebo „kozmetická úprava“ pozemku

Aby pred výsadbou trávy bol pozemok dokonale pripravený, je potrebné ho vyčistiť a zarovnať. Vo výsledku tak bude trávnik pôsobiť naozaj dobre.

5. Výsev trávnika

Prichádza na rad samotné sadenie trávy. Použije sa stroj na sadenie trávy, ktorý semeno rovnomerne rozloží po celej ploche.

6. Zapracovanie semena do zeme

Aby semeno neostalo na povrchu pôdy, odkiaľ by ho mohol odniesť vietor alebo vyzobať vtáctvo, GreenClimber zapracuje semeno do potrebnej hĺbky.

7. Valcovanie

Konečné valcovanie a uhladenie pôdy je už len čerešničkou na torte! Tento krok zabezpečí, že semeno bude v pôde pevne ukotvené a povrch bude dokonale rovný.

Ďalšie tipy na úspešné založenie trávnika

Výber správneho druhu trávy

Rôzne druhy tráv sa hodia na rôzne typy pôdy a klimatické podmienky. Konzultácia s odborníkom vám pomôže vybrať najvhodnejší druh trávy pre váš pozemok.

Pravidelné zavlažovanie

Po výseve je dôležité trávnik pravidelne zavlažovať, aby semená mali dostatok vlhkosti na klíčenie a rast. Zavlažujte jemným rozprašovačom, aby ste semeno nevyplavili.

Prvé kosenie

Trávnik by mal byť prvýkrát pokosený, keď tráva dosiahne výšku 8-10 cm. Pri prvom kosení koste trávu len na výšku 5-7 cm, aby ste neoslabili mladé rastliny.

Hnojenie a údržba

Na podporu rastu je vhodné trávnik pravidelne hnojiť. Používajte kvalitné trávnikové hnojivá, ktoré dodajú pôde potrebné živiny. Tiež nezabudnite na pravidelné prevzdušňovanie a odstraňovanie buriny.

Zakladanie trávnika môže byť náročný proces, ale s pomocou GreenClimber sa môžete vyhnúť ťažkej práci a tešiť sa z dokonalého trávnika. Či už sa rozhodnete pre založenie trávnika na jar alebo na jeseň, GreenClimber je vám plne k dispozícii. Kontaktujte nás a nechajte prípravu a založenie trávnika na nás!