Sťahovanie a život v Bratislave: Výhody, nevýhody a tipy na zaujímavé miesta

Plánujete sťahovanie do Bratislavy a zvažujete, či sa to oplatí? Ak ste sa už sťahovali z jedného miesta na druhé, tak pravdepodobne viete, čo všetko tento proces obnáša. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo prináša život v hlavnom meste a predstavíme vám aj miesta, ktoré po sťahovaní v Bratislave a okolí musíte navštíviť.

Dôvodov, prečo ľudia hľadajú tipy na lepšie bývanie, môže byť mnoho – od práce cez školu až po lásku k mestu alebo dedine. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, pozrite sa na to, čo vás v Bratislave čaká a neminie.

8 dôvodov, prečo je Bratislava skvelým miestom pre život

Niekto si nevie život v hlavnom meste vynachváliť, iní by v Bratislave, naopak, nikdy nechceli bývať. Život v Bratislave však môže byť “cool” a tu je hneď niekoľko dôvodov:

1. Strategická poloha

Výhodou číslo jeden je bezpochyby strategická poloha. Ak ste človek, ktorý rád cestuje, potom budete mať blízko európske metropoly ako je Viedeň (hodina cesty autobusom), Budapešť, Praha alebo Brno. Sú naozaj blízko a môžete si z nich urobiť perfektné víkendové výlety.

Navyše doprava z Bratislavy do ktoréhokoľvek zo spomínaných miest je pomerne lacná a je z čoho vyberať. Stav diaľničných sietí na Slovensku je všelijaký, ale v Bratislave, na rozdiel od iných častí krajiny, je celkovo v dobrom stave, preto nebudete mať problém doraziť autom, kam bude treba.

2. Bratislava má to najlepšie z oboch svetov

Bratislava má v podstate všetko, čo môžete v hlavnom meste nájsť: rôzne akcie, zaujímavé koncerty, párty, nočný život, jazykové školy, nákupné centrá a celkovo veľké množstvo rôznych aktivít. Na druhej strane, život tu nie je taký chaotický ako v iných veľkomestách, takže celkovo je to o dosť pokojnejšie mesto.

3. Pracovné príležitosti

Viac pracovných ponúk je ďalší dôvod, pre ktorý sa do hlavného mesta sťahuje mnoho ľudí. Miera nezamestnanosti v Bratislave je nižšia ako v iných mestách a pohybuje sa v rozmedzí 5 – 6 %, čo znamená, že o prácu tu nie je núdza.

Naše hlavné mesto sa neustále rozrastá, čo sem láka aj množstvo investorov a zamestnávateľov. V Bratislave je okrem iného aj veľa medzinárodných spoločností, kde sú vždy rôzne pracovné ponuky.

4. Veľa možnosti, ako tráviť voľný čas

Ako sme už spomínali, v Bratislave je naozaj z čoho vyberať. Môžete ísť cvičiť jogu, vzdelávať sa, skúsiť si workshop, ísť na koncert, do múzea, navštevovať výstavy, trhy, je tu množstvo aktivít pre rodiny s deťmi a samozrejme aj široká ponuka športových podujatí.

Na rozdiel od menšieho mesta alebo obce, kde si často nemáte kde ísť sadnúť, je v hlavnom meste oveľa viac možností, ako tráviť voľné chvíle. Nebudete tu obmedzení na jednu miestnu krčmu alebo kaviareň, kde to už všetci poznajú.

5. Aj Bratislava má veľa prírody

Mimo mestskej oblasti je v Bratislave aj kopec prírody. V zime sa tu môžete lyžovať na zasneženom svahu Koliby a počas leta môžete ísť wakeboardovať na Zlatých pieskoch. V okruhu Bratislavy sa nachádza aj niekoľko jazier ako Veľký Draždiak, Kuchajda, Vajnorské jazerá alebo Zelená voda.

Ak vám bude chýbať zeleň, objaviť krásy Slovenska je možné aj v hlavnom meste, navštívte napríklad Sad Janka Kráľa, Železnú Studničku s množstvom turistických a cyklistických tratí, Botanickú či Prezidentskú záhradu.

6. Spoznajte viac ľudí

Samozrejme, že ľudia nemusia byť všade úplne priateľskí, ale záleží od miesta, kde sa práve nachádzate. Ani neviete, ako zrazu sa vám niekto prihovorí a aj takto môžu vzniknúť nové priateľstvá. Najmä mladá generácia je veľmi otvorená a zvedavá.

7. Nočný život

Väčšina domácich, ale aj zahraničných turistov si večernú zábavu v uliciach Bratislavy pochvaľuje. V centre Starého Mesta sú podniky takmer na kope, takže ak sa vám niekde nebude páčiť, do ďalšieho klubu sa veľmi nenachodíte.

8. Nákupné centrá

Ak patríte k nákupným maniakom, v Bratislave budete vo svojom živle. Tu si určite budete mať z čoho vybrať. Na výber máte z niekoľkých obchodných centier ako napríklad Aupark, Avion, Eurovea, Vivo, Apollo, Central, Nivy centrum, Stará tržnica, rôzne blšie trhy a mnoho ďalšieho.

Nevýhody života v hlavnom meste

Všetko má svoje pre aj proti a tak aj život v hlavnom meste. S týmito pohľadmi sa ale môžete stretnúť na celom Slovensku.

Ubytovanie

Ubytovanie je hneď prvá vec, ktorá niekomu napadne, keď sa povie Bratislava. Nájsť slušný byt v centre z hľadiska kvality a ceny je naozaj ťažké. Tím, že je tu taká vysoká koncentrácia ľudí a dopyt po bývaní je neustály, majitelia bytov to vedia a mnohí z nich situáciu využívajú a dvíhajú ceny až do neba. Bez hanby nájdete mnohokrát garsónku, ktorá má dva metre na šírku, s tým, že bude ponúkaná ako luxusná.

Najlepšie lokality a lacnejšie ubytovanie v Bratislave sú oblasti, ktoré sú bližšie k centru s dobrou vybavenosťou, ale aj blízko prírody. Najlepšie sú hodnotené Koliba, Slavín a Horský Park a lokality ružinovských sídlisk.

Doprava môže byť zdĺhavá

Ak sa budete presúvať po meste autom, treba rátať so zápchami, prípadne s tým, že nebudete mať miesto na parkovanie. Okrem toho, ak budete cestovať po meste MHD, aj to môže niekedy trvať o pol hodinu, hodinu dlhšie.

Dá sa síce nasadnúť na bicykel, čo by bolo aj ekologickejšie, no na túto možnosť si trúfne len málokto. A ak sa predsa len rozhodnete pre jazdu na bicykli, je veľmi dôležité naučiť deti bezpečne jazdiť na bicykli (aj) v hustej premávke veľkomesta. Obzvlášť pozor si treba dávať pri niektorých šoféroch, ktorí jazdia veľmi rýchlo a nerešpektujú chodcov.

Mentalita

Ľudia v Bratislave možno nie sú takí priateľskí ako v nejakom menšom meste. Nikto však nerieši, kto ste, čo ste, čo máte na sebe. To môže byť niekedy negatívom a inokedy zas výhodou. Záleží na tom, ako sa na to pozriete vy. Treba si zvyknúť aj na fakt, že ani zákaznícky servis nebýva vždy ohľaduplný.

Vyššie ceny

Platy v Bratislave sú možno vyššie ako v niektorých iných mestách a prispôsobené vysokému dopytu, no po tom, ako zaplatíte nájom, môžete byť na tom podobne ako ostatní. Samozrejme, že všetko bude závisieť aj od toho, akú prácu vykonávate.

Vedeli ste, že ceny za odpadky a vodu stúpajú a aj zdražovanie energie je problémom na celom svete, nielen na Slovensku?

Najlepšie lokality v Bratislave a čo vás čaká

Najlepšie bývanie v Bratislave je veľmi subjektívne a záleží na viacerých faktoroch. Medzi štvrťami a lokalitami sú určité rozdiely, ktoré vplývajú na kvalitu života. Medzi tie hlavné patrí:

 • Vzdialenosť do práce
 • Detské ihriská, škôlky a školy
 • Bezpečnosť
 • Kriminalita
 • Občianska vybavenosť
 • Možnosti parkovania
 • Množstvo zelene
 • a ďalšie individuálne kritériá

Najlepšie lokality na bývanie v Bratislave sú tak oblasti, ktoré sú bližšie k centru s dobrou vybavenosťou a tiež blízko prírody ako napríklad štvrte v Karlovej Vsi a Dúbravke, Koliba, Ružinov, Slavín a Horský Park. Sú blízko centra, ale poskytujú aj iné výhody a pokoj okolitej prírody.

Za horšie štvrte sa často považujú tie, ktoré sú ďaleko od centra, v priemyselných oblastiach a so zlým dopravným prístupom. V týchto častiach sú ale ceny bytov nižšie. Sú to predovšetkým lokality ako Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Petržalka, ale aj v Starom Meste na Obchodnej ulici, kde je naopak príliš rušno.

Miesta v Bratislave, ktoré by ste mali po príchode navštíviť

Medická záhrada

Ak sa vám bude chcieť nachvíľku odísť od hluku hlavného mesta, odporúčame navštíviť verejný park v mestskej časti Staré mesto – Medická záhrada. Areál obsahuje množstvo trávnatej plochy, kde si môžete posedieť a pri peknom počasí vychutnať trochu pokoja. V Medickej záhrade sa nachádza detské ihrisko, niekoľko sôch a drobná architektúra.

Tip: Naučte deti porozumieť premávke pre ich bezpečnosť. Na zvýšenú bezpečnosť treba dbať všade, nikdy neviete, čo sa môže stať.

3D Land

Galéria optických ilúzií v Bratislave ponúka interaktívny zážitok, kde si môžete zapózovať a urobiť úžasné snímky dokumentujúce vaše kreácie. 3D maľby a optické ilúzie vás nechajú v nemom úžase. Nevšedná zábava v centre Bratislavy je naozaj pre každého a za každého počasia.

Sanberg

Pre váš ďalší výlet sa určite vyberte aj do Devínskej Novej Vsi. Tu sa nachádza zaujímavé piesočné miesto Sandberg, ktoré je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Pred miliónmi rokov sa tu nachádzalo praveké more a práve po ňom tu zostalo toto historické pieskovisko, skameneliny a dokonca aj žraločie zuby. Sandberg je skvelé miesto aj na turistiku, má unikátnu faunu a flóru s množstvom výnimočných rastlín a živočíchov.

Hrad Devín

Zrúcaninu Devínskeho hradu vám určite predstavovať nemusíme. Gotický hrad dohliada na rovnomennú mestskú časť Bratislavy – Devín. Architektúra pozostatkov jeho budov tvorí nádhernú kulisu a vychutnáte si ho ako nadšenec turistiky, ale aj ako rekreačný zvedavec. Pri jeho návšteve vás očarí obrovský hradný areál a po presťahovaní do Bratislavy by preto mal byť určite jednou z vašich prvých zastávok.

Danubiana

Niekoľko kilometrov južne od centra Bratislavy sa nachádza Danubiana ako jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia. Zaujímavá je jeho lokalita, pretože leží na polostrove na rozhraní medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom. Okrem mnohých výstav, ktoré sa tu pravidelne konajú, tu nájdete aj park s rôznymi sochami.Sťahovanie a život v Bratislave: Výhody, nevýhody a tipy na zaujímavé miesta

Reštaurácie a bary

Bratislava je známa aj mnohými barmi a reštauráciami. Určite sa oplatí navštíviť najstaršiu bratislavskú záhradnú reštauráciu Funus alebo niektorý z pivovarov. V historickom centre sa nachádza niekoľko ďalších skvelých miest, v ktorých nasajete tu správnu atmosféru hlavného mesta.

Krčmy / bary:

 • Klub pod Lampou – V tomto štýlovom priestore sa okrem chutných nápojov koná aj množstvo podujatí ako koncerty, verejné diskusie a rôzne podujatia. Na dlhé letné noci je k nemu pripojená krásna terasa a pieskovisko pre deti.
 • Čierny Pes – Malý, ale štýlový podnik v tichej uličke Starého mesta neďaleko mestských hradieb. Miesto, kam ísť, ak túžite po dobrom, studenom pive.
 • KC Dunaj – Kultúrne centrum Dunaj sa nachádza na 4. poschodí Domu odievania na Námestí SNP. Organizuje tematické večery, kedy môžete očakávať hudbu konkrétneho žánru alebo z konkrétneho obdobia. Je to ideálne miesto na večer s priateľmi.
 • Drink in Gallery Andy – Bar v bratislavskom podhradí s interiérom v tvare starej električky. Steny sú lemované umeleckými dielami vzdávajúcimi hold tomu, po kom je miesto pomenované – Andymu Warholovi. V ponuke nájdete množstvo rôznych alkoholických nápojov a môžete si zahrať aj stolové hry.

Kaviarne

Kultúra kávy v meste sa v posledných rokoch výrazne rozvinula a vytvorila priestor pre mnoho skvelých kaviarní:

 • Black – Novootvorená kaviareň s vlastnou pražiarňou Black Coffee v OC CENTRAL vás na prvý pohľad zaujme jedinečným dizajnom na mieru vyrobeného kontajnera. Podávajú tu najkvalitnejšiu kávu vo viacerých druhoch.
 • Štúr Café – Tento krásny retro interiér je absolútnym klenotom. Kaviareň a reštaurácia je pomenovaná po mužovi zodpovednom za kodifikáciu slovenčiny v 19. storočí a ponúka nielen chutné dobroty na zahryznutie a nebeskú kávu. Jedlá sú z kvalitných surovín a omámia vás svojou vôňou a chuťou.
 • Fleur bakery – Z množstva pečiva, koláčov a iných druhov cukroviniek sa vám budú zbiehať sliny už len pri pohľade a nehovoriac o vôni, keď vstúpite! Skutočná Mekka pre každého, kto má chuť na sladké.
 • Art Books Cafe – Toto miesto nazývané ABC je umelecká galéria, kníhkupectvo a kaviareň v jednom. Užite si výstavy, dobrú knihu a výbornú kávu, a to všetko súčasne.
 • Dobrodruh – Cestovateľská piváreň, klubovňa a kaviareň pre všetkých. Popíjajte šálku brazílskej kávy a listujte v cestovnom sprievodcovi z Kostariky.

Reštaurácie:

 • Brixton House – Funky miesto inšpirované londýnskou Brixton Street rozhodne vyniká medzi ostatnými. Farebné graffiti na stenách a inovatívne menu z neho robia obľúbené miesto pre mnohých miestnych aj turistov. Tu si každý nájde to svoje.
 • Slovak pub – Slovak pub je nielen jedným z najstarších a najväčších pubov v Bratislave, ale aj jedným z najpopulárnejších. Zaujímavosťou je, že má vlastnú biofarmu a ponúka množstvo výdatných, tradičných slovenských jedál.
 • Veža Reštaurácia – Toto miesto ponúka jedinečnú atmosféru zážitku na vysokej úrovni a unikátne jedlá z domácej aj svetovej kuchyne.
 • Modrá Hviezda – Toto roztomilé miesto so skvelou atmosférou a priateľským personálom sa nachádza v klimatickej pivnici priamo pod hradom a poskytuje skvelý zážitok pre tých, ktorí nechcú zanevrieť na tradičné slovenské jedlá.
 • Roxor BRGR & BEER – Toto miesto nie je priemerný burger bar. Je síce trochu ďalej od centra, ale zato neoľutujete. Naservírujú vám tu prémiové hamburgery a k dispozícii sú aj vegetariánske možnosti.
 • BALANS Bistro – 100% rastlinná kuchyňa pre všetkých vegánov a vegetariánov. Vegánske BALANS bistro je totiž plné chutí a nápadov. Dostane vás vegánsky krémeš, segedín, voňavé karí, ale aj prívarok s fašírkou či guláš. Dokonca aj tí najoddanejší mäsožravci uznajú, že jedlá sú sýte a chutné a bez jediného gramu mäsa.

Sťahovanie v Bratislave

Vo vlastnej réžii

Pokiaľ ste sa rozhodli presťahovať svojpomocne, môže vás čakať neľahká úloha. V tomto prípade sú nutné dobré organizačné schopnosti a plán, ktorý vám pomôže zvládnuť sťahovanie v Bratislave ľavou zadnou aj bez veľkého stresu. Celé sťahovanie je potrebné rozvrhnúť si časovo. Ak ste si prezreli lokalitu a viete aj presný termín sťahovania, je čas začať pripravovať a vybavovať veci.

 • Čo všetko budete sťahovať?
 • Ako veľa toho bude?
 • Ako veci preveziete a kto vám pomôže?
 • Ako dlho to bude trvať?

Ak máte veľa vecí a ťažký nábytok, no nevlastníte dodávku, môžete si ju požičať v požičovni áut. Všetko, čo nepotrebujete a čo si do nového bytu alebo domu nechcete vziať, určite vyhoďte. Veci zbaľte do kartónových či plastových boxov a pre lepšiu organizáciu si poznačte, čo v nich je. To vám ušetrí kopu času pri vybaľovaní. Potom už stačí iba určiť dátum, kedy sťahovanie prebehne a na úradoch zmeniť adresu.

Tip: Kúpili ste byt alebo dom? Viete ako získať dotáciu na fotovoltaiku pre rodinné domy?

Firma na sťahovanie

Ak vás sťahovanie na vlastnú päsť neláka, je tu možnosť zavolať si sťahovaciu službu. Tu si však treba dávať pozor. Ubezpečte sa, že firma má dobré referencie a budete sa môcť na ňu úplne spoľahnúť. Stojí za to opýtať sa rodiny alebo známych, možno už majú svoje skúsenosti.

Pracovníci danej firmy by mali pracovať rýchlo, no opatrne, najmä pri presúvaní krehkých vecí. Niektoré firmy dokonca ponúkajú kompletné služby, čo znamená, že to bude pre vás oveľa komfortnejšie a sťahovanie v Bratislave v takomto prípade prebehne za krátky čas.

Sťahovanie nemusí byť utrpením. Myslite pozitívne a hlavne na tie možnosti, ktoré vás v novom meste čakajú.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače