Každý z nás zastáva názor, či je lepšie žiť v centre mesta alebo na okraji, poprípade na dedine. Poďme si spísať ozajstné výhody a nevýhody týchto dvoch typov bývania.

Bývanie v meste

Žiť vo veľkomeste má veľa výhod. K dispozícii existuje široká ponuka trávenia voľného času. Navštíviť môžete divadlá, koncerty, či galérie. Núdza v oblasti nakupovania taktiež nie je nutná. V rôznych nákupných centrách a obchodoch si môžete kúpiť všetko, čo chcete. Navyše v meste je veľa pracovných miest. Mnoho veľkých medzinárodných spoločností má svoje sídla v mestách, takže je oveľa jednoduchšie nájsť prácu vo veľkomeste. Navyše, verejná doprava sa vyvíja celkom dobre, takže dochádzanie do práce a z práce nie je problém. V mestách je možné obzerať obrovské budovy, historické pamiatky, či architektúru ako takú.

Na druhej strane existujú určité nevýhody, pokiaľ ide napríklad aj o bývanie v Bratislave. Mestá sú veľmi preplnené, víria davmi: na chodníkoch, v autobusoch, proste skoro všade. Navyše je doprava vyťažená a parkoviská mesta sú vždy plné. Niekedy je ťažké dostať sa z daného miesta do iného. Vo všeobecnosti sú ľudia v meste ako mravce. Vždy sú v zhone, zaneprázdnení a nezastavia sa.

Bývanie na dedine

Zvyčajne na okraji mesta, či na dedine problém kriminality nie je taký rozšírený.

Okrem toho, život je tu pomalší, menej stresujúci, ľudia sa lepšie poznajú a vládne tu malá anonymita. Dopravné podmienky sú taktiež lepšie a z miesta  A do miesta B sa pravdepodobne dostanete aj pešo. Ľudia na dedine sú celkom odlišní od ľudí žijúcich v meste: sú uvoľnenejší, priateľskí a rodinne orientovaní.  Na dedine a pri nej býva zvyčajne veľa úchvatných scenérií, priestoru. V blízkosti sú lesy, jazerá alebo hory. V krajine si ľudia užívajú život viacej. Ako nevýhodu bývania na vidieku môžeme zvážiť problémy s dochádzaním do zamestnania. Ľudia, ktorí zostávajú na vidieku, často musia pracovať v najbližších mestách, takže ich to môže stáť veľa času. Avšak životné náklady v krajine sú oveľa nižšie.

Každý tieto výhody a nevýhody vidí inak. Mnoho ľudí sa rozhoduje bývať na okraji mesta. Preto sa novostavby v Bratislave na okraji mesta stále rozširujú a s týmto faktom sa zhusťuje aj premávka. Bývanie na Kolibe, ktorá je práve mimo rušnej Bratislavy, je príjemnou zlatou cestou.