Nezabúdajme, že pre drvivú väčšinu ľudí je hypotéka najdrahší produkt, aký v živote využijú a preto by mali správnemu výberu venovať dostatok času.

My vám teraz vysvetlíme, ako si uľahčiť výber hypotéky.

Ako prvé by ste sa mali poradiť v rámci rodinnej rady. Treba tam prehodnotiť, aké veľké zaťaženie váš rodinný rozpočet zvládne. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby výška vašej mesačnej splátky nepresahovala 30-35% príjmu domácnosti. Okrem zaťaženia rodinného rozpočtu by ste mali myslieť aj na finančnú rezervu. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Preto by ste mali mať našporené aspoň na tri mesačné splátky hypotekárneho úveru.

Ďalej pri žiadaní o najvýhodnejšiu hypotéku, by ste sa mali zamerať aj na svoje staré úvery. Pri poskytovaní nového úveru totiž banka zohľadňuje aj existujúce splátky iných úverov a celkovú doterajšiu platobnú disciplínu žiadateľa. Spomeňte si aj či niekomu za úver neručíte. Všetky staré záväzky vám môžu cestu k novému úveru skomplikovať.

Veľakrát sa stáva, že pri vybavovaní hypotéky klient navštívi svoju banku v ktorej má bežný účet, lebo vychádza z predpokladu, že dlhodobý vzťah s bankou mu zabezpečí najlepšie podmienky. To však vôbec nemusí platiť a práve naopak, väčšinou nový klient dostane lepšie podmienky, ako starý. Nebojte sa preto porovnania hypoték. Rozdiel splátky medzi najlepšou a najhoršou splátkou môže byť aj 50€ mesačne, čo je za 5 rokov už slušná suma. Ak neviete, ako najlepšie porovnať ponuky jednotlivých bánk, neváhajte sa obrátiť na profesionálov. Hypotekárny špecialista najlepšie pozná hypotekárny trh. Veľakrát vám vie dohodnúť aj lepšie podmienky, ako keby ste si ich sami dohadovali.

Pri vybavovaní hypotéky sa taktiež vyhýbajte časovému tlaku. Pozorne si preštudujte všetky dokumenty a ak vám nebude niečo jasné, pokojne sa pýtajte či už banky alebo svojho hypotekárne poradcu. Počítajte aj s tým, že hypotéku nevybavíte a nedostanete za jeden deň. Preto aj pri kúpe nehnuteľnosti počítajte s určitou časovou rezervou.