Mestský bicykel – aký vybrať?

So zvyšujúcimi sa cenami paliva veľa ľudí začalo riešiť dopravu po meste iným spôsobom. Niekto kúpil elektrickú kolobežku a iní vsadili na klasiku v podobe mestského bicykla. Bicykel do mesta musí mať isté vlastnosti, ktoré vám jazdu spríjemnia a umožnia bezproblémový pohyb po cestách. Ako vybrať dobrý mestský bicykel?

Elektro alebo klasický bicykel

Mestské bicykle sa vyrábajú v klasickej verzii na manuálny pohon, ale kúpiť sa dajú aj varianty s pohonom na batériu. Elektro bicykel má výhodu v tom, že sa na ňom nemusíte tak namáhať. Ak máte prácu ďalej od domova, v lete vám pomoc motora príde vhod. Musíte však rátať s vyššou hmotnosťou bicykla. To nemusí vyhovovať ľuďom, ktorí potrebujú bicykel prenášať. Klasické mestské bicykle v skladnej verzii je možné dokonca zložiť.

Trekingový alebo mestský bicykel

Okrem mestského modelu bicykla sa dá na prevážanie po meste využiť aj trekingový bicykel. Prenesene môžeme povedať, že jeho kúpou získate dva bicykle v jednom. Trekingový bicykel je vhodný na jazdenie po meste i na výlety za mestom do lesa. Na druhej strane nemá niektoré doplnky, ktoré sa vám budú v meste hodiť, napríklad chránič retiazky.

Mestský bicykel – pohlavie a veľkosť

Bicykel do mesta sa predáva ako pánsky i dámsky. Proporciám pohlavia je prispôsobený rám a ergonómia sedenia. Pre pohodlné jazdenie je veľmi dôležité, aby veľkosť rámu bicykla vyhovovala vašej výške. Mestské bicykle pre človeka vysokého 170 až 180 cm majú rám veľký 19 až 20 palcov. Na adekvátne veľký bicykel sa vám bude dobre nasadať, zosadať a nebudete mať počas jazdy ohnuté či príliš napnuté kolená.

Mestský bicykel – výber materiálu

Pre odolnosť a váhu bicykla je dôležité i to, z akého materiálu je vyrobený. Mužom vyhovujú bicykle vyrobené z ocele. Sú odolnejšie a je ich možné upraviť. Ženám naopak nevyhovuje, že sú oceľové bicykle ťažšie. Hliníkové bicykle sú síce ľahšie, ale menej pružné, čo však dámam neprekáža. Skutočne odolné a kvalitné sú bicykle vyrobené z karbónu a hliníka.

Náš tip: K mestskému bicyklu si dokúpte aj helmu. Počas hustej premávky je potrebné myslieť na bezpečnosť. Na prevážanie notebooku a nákupov sa vám budú hodiť brašne alebo košíky. Ebiky všetkých značiek a doplnky k bicyklom nakúpite pod jednou strechou na stránkach e-shopu inSPORTline.