Na vodný skúter na Slovensku len s oprávnením

Očarila vás na dovolenke pri mori jazda na vodnom skútri? Nie ste prvý ani posledný, pretože tento stroj je naozaj výnimočný. Kým na dovolenke ste za neho zaplatili a mohli ste sa ihneď voziť, na Slovensku je jeho používanie obmedzené predpismi a zákonmi. Čo všetko je pri jazde na ňom potrebné?

Legislatíva je veľmi prísna

Tí, ktorí využili prenájom vodného skútra v zahraničí a aj u nás boli pravdepodobne nemilo prekvapení. Nasadnúť na vodný skúter na Slovensku a napríklad v Chorvátsku je úplne o inom, ako by ste si mysleli. Kým na dovolenke vám stačilo predložiť občiansky preukaz, podpísať zmluvu a zaplatiť, u nás je potrebné mať doklady a oprávnenie. V praxi to znamená, že vodný skúter je klasifikovaný ako malé plavidlo a každý jeho používateľ musí mať absolvovaný kurz na základe ktorého získal oprávnenie ho viesť. To ale nie je všetko, okrem toho je nevyhnutnosťou aj povinné poistenie a prihlásenie sa Štátnej plavebnej správe.

Možno sa to zdá až veľmi prísne, no tento motorový stroj je rovnako nebezpečný, ako iné vozidlá, či plavidlá a preto musí byť každý vodca spôsobilý na neho používanie. Ďalšou podmienkou na jeho používanie je aj vek 18 rokov. Ak niektorú z týchto podmienok nesplníte, na skútri sa môžete povoziť s inštruktorom alebo osobou, ktorá splnila všetky spomínané predpisy. Samozrejme, jazdiť sa dá aj načierno, no to v žiadnom prípade neodporúčame. Dodržiavanie pravidiel na vodnej ploche kontroluje vodná polícia, ktorá je v týchto prípadoch nekompromisná. Za priestupok môžu previnilcovi uložiť pokutu od 300 do 600 eur, čo nie je malá suma. Dokonca je možné uložiť aj zákaz činnosti maximálne na dĺžku jedného roka.

Výber vlastného skútra

Ak vás ani prísne slovenské pravidlá používania vodného skútra od tohto adrenalínového športu neodrádzajú, užijete si naozaj zaujímavé leto. Vodný skúter si môžete požičať na rôznych miestach a to najmä priamo na vodných plochách a v areáloch. Pár minút vyjde ale poriadne draho a pri pravidelnom používaní skútra sa oplatí kúpa vlastného.

Pri výbere sa pravdepodobne poriadne zapotíte, pretože na trhu je naozaj veľmi veľa druhov a možností. Základným delením sú dva typy a to rodinné a športové. Znakom rodinného skútra je možnosť troch miest na sedenie, vysoká odolnosť stroja a väčšia bezpečnosť. Okrem toho je súčasťou aj priehradka na odloženie osobných vecí, akými sú napríklad doklady na vedenie tohto plavidla.

Druhým typom sú športové, ktorých prioritou je rýchlosť a manévrovanie. Človek na nich musí mať lepšie schopnosti a zručnosti, preto sú vhodné pre skúsenejších. Samozrejme, každý jeden stroj je iný a preto treba osobitnú pozornosť venovať rôznym parametrom a kritériám. Sú nimi napríklad výkon motora, technická časť, kvalita stroja, sedenie, zrkadlá a odkladacia časť. Ak chcete to najlepšie, čo trh ponúka, pozrite si vodné skútre Sea –Doo. Táto značka ponúka aj štvorkolky, ktoré sú vhodné pre tých, čo sa jazdy na vode obávajú.