Nákupný vozík

Veľké nákupy v nákupných centrách, ale aj tie menšie potravinové pred predajňami ako Kaufland, či Lidl, majú niečo spoločné. Veľké parkovacie plochy, otvorené kufre, nakladanie nákupov a sem tam nejaký drobák schovávajúci sa vo vozíku. Kto nakupuje, ten musí mať peniaze a tak sa nemôžeme čudovať, že tieto miesta vyhľadávajú aj žobráci. Hoci žobrákov poznáme rôznych, nebudeme teraz približovať, či sú to tí bez domova, alebo v ťažkých situáciách. Skrátka sú tam, blížia sa a na niektorých miestach ich prítomnosť pôsobí aj nepríjemne. Najmä ak ste nestrážení a oni dotieraví. V Bratislave totiž už nie sú len tí, ktorí poznajú hranice slušnosti. Máme už aj špecialistov, o ktorých z času na čas počuť aj z iných miest.

Agresivita z vlastného zúfalstva

Prípad z parkoviska Kaufland Podunajské Biskupice 2. október. Krátkovlasá staršia žena s fialovo, bielo, hnedo, červeno, modrým melírom prichádza s neznámym preukazom a žiada peniaze. Ak jej odpoviete na všetky jej otázky a vety „Nie“. Odpovie vám „Skap, zabi sa! Zabi sa na tom aute!“. Iný prípad starší 2 mesiace z už nepresného nákupného centra na parkovisku priniesol zážitok sfetovaného mladíka, ktorý žiadal peniaze na polievku, ba dokonca sa vopchal do dverí auta, aby ich nebolo možné zatvoriť a stále sa dožadoval drobných, zapôsobilo až spolujazdcove „na oko“ vytáčanie 112 a fotenie „páchateľa“ do mobilu.

V hlavnom meste sa objavujú žobráci z celého Slovenska. Žiaľ, a preto je naša metropola aj v tomto článku príkladom za celé Slovensko. Na Zlatých Pieskoch bezdomovec zo Sabinova potreboval peniaze na polievku, no odmietol 3,80 EURový gastrolístok. Ak nosíte kartu a platíte elektronicky bez hotovosti, občas takáto výhovorka neobstojí. Je však stále veľkým šťastím, že vo väčšine prípadov aj žobráci poznajú medze slušnosti, aj keď ich príbehy a výber vhodných slov možno nie je ideálny.

Bezdôvodná agresivita

Celkom iná kategória sú agresívni žobráci, ktorí k vám prídu a už pri prvom náznaku odmietnutia začínajú útok. Fyzický. Slovný. Útok akéhokoľvek typu. Keď máte celý deň pokojný, vlastné starosti, nejaké plány a povinnosti, ako poriadny klinec hrotom nahor v podlahe zapôsobí zážitok, kedy vám niekto strelí facku, sotí, buchne vozíkom do auta, alebo od vlastnej nekontrolovateľnej zlosti urobí niečo iné, čo možno ťažko predvídať. Bláznov existuje viac. Predavačka pofidérnych parfémov pred pár mesiacmi na parkovisku známeho obchodného centra ak pocítila, že o parfém záujem nemáte, začala vám nadávať a kričať tak, že situácia vyvolávala dojem, akoby ste ju zranili, čo samozrejme pútalo pozornosť ďalších živlov. Vieme o prípadoch, kedy šialenec, alebo feťák ľudí napadol len preto, že práve nemali zapaľovač, alebo zopár drobných. Zaradili by sme sem určite aj tých, ktorí jednoducho prídu a pýtajú sa.

„Dobrý deň. Môžem sa niečo spýtať? Nemali by ste nejaké drobné?

„Nemám pri sebe žiadne drobné!“

„Zdochni, zadrhni sa ty sviňa!“

Takéto situácie nevyrieši polícia, nevyrieši ich nikto a preto zostávajú súkromným zážitkom, s ktorým sa každý, aj dosiaľ podobnou situáciou nepoznačený človek, musí vyrovnať po svojom. Nie príliš pokojný musela mať zážitok aj matka malého dieťaťa na terénnom Mercedese. Áno, človek by usúdil, že tam by mohlo niečo „kápnuť“. Potetovaný veľmi chudý mladík s cigaretou to však pred Vianocami v tričku minulý rok pred nákupným centrom preháňal. Keď žena naložila dieťa a chcela vyložiť nákup, odmietala dať pár drobných a nanútenú pomoc s vykladaním nákupu, mladík z košíka vybral rožok, nejakú plechovku a pýtal sa, či mu nedá ani hento. Následne situáciu vyhrotilo trvanie na tom, že by sa mu predsa len hodilo aj pár drobných, no keď ich nedostal, dokopal jej auto, hoci bez zásadnej škody. Dieťa vystrašené, matka vystrašená. Žiaľ nie každé parkovisko je strážené a občas aj páchateľ na zázname je ako žiaden páchateľ a žiaden záznam.

Aj Harry Potter sa môže schovať

V hlavnom meste však poznáme aj čarodejníkov. Kedysi to bola doména čisto rómskych žobrákov, žien. Dnes vás prekliať môže pokojne aj nerómska žena. Ťažko možno popisovanú realitu považovať za rasizmus. Netreba teda zadebnene hľadať rasistický útok tam, kde v skutočnosti nie je. Stačí odmietnuť dať drobné, schytáte prekliatie vás aj vašich detí. Hoci ťažko môže mať takýto jednotlivec čarovnú moc, nepôsobí veľmi príjemne, ak vás práve niekto hoci slovne preklial a slová sa týkajú aj vašich detí. Keď vám pri plynárni v Žiline na parkovisku zahlási ukrivdená žobráčka so smiechom „Bodaj by tvoje deti krivo šťali“, beriete to ako starý známy vtip. Ako náhle sa však objaví verzia „Preklínam teba aj tvoju rodinu, nech ťa zhltnú choroby a špina!“ uvažujete, či predsa nie je lacnejšie nájsť tých pár drobných, alebo nenosiť ich len pre tento prípad.

Napíšte nám vaše zážitky s agresívnymi žobrákmi. Aké sú tie vaše?

Tento článok pozostáva z príbehov štyroch ľudí, a rozprávaní ďalších. No veľmi radi sa dozvieme o ďalších.