Pre mestských šoférov – zopár tipov, ako jazdiť v zime v horách

Niekedy aj veľmi skúseného šoféra prekvapia zimné nástrahy na cestách. Veľký rozdiel je tiež v tom či jazdíte roky len po meste. Ak ste predovšetkým mestský šofér, v horách vám môžu záveje a poľadovica robiť problémy. A ak chodíte do hôr len na zimnú dovolenku, mali by ste sa vopred pripraviť nielen po technickej stránke. Viete, aké sú pravidlá jazdy počas zimy v horách?

Len snehové reťaze niekedy nestačia

Mestskí šoféri si často myslia, že pripravenosť na jazdenie v horách znamená kúpiť snehové reťaze. Je pravda, že reťaze na osobné vozidlá alebo dokonca reťaze na dodávky sú pre cestovanie do hôr nevyhnutné. Avšak nielen reťaze by ste mali mať vo výbave počas cesty do hôr. Odporúčame vám pribaliť aj vyslobodzovacie pásy, ťažné lano a štartovacie káble. Samozrejme, že absolútne zakázané je jazdiť do hôr na letných pneumatikách. Zimné pneumatiky Kormoran a iné kvalitné značky sú základom pre bezpečnú jazdu. Zimné varianty pneumatík sú skonštruované tak, aby dobre priliehali na zamrznutú vozovku, mali potrebnú trakciu na ľade a odvádzali z drážok vlhkosť zo snehu. Dôležité je i to, že zimné pneumatiky majú hlbší dezén, ktorý má vplyv na brzdnú dráhu.

Opatrnosť je matka bezpečnosti

V zime v horách vám neodporúčame skúšať manévre, aké sú bežné v meste. Kvôli zlej viditeľnosti je rizikové predbiehanie i vyššie rýchlosti. Na druhej strane ani príliš nízka rýchlosť nie je bezpečná. Pomalá jazda dráždi ostatných vodičov, ktorí vás skúšajú predbehnúť, trúbia na vás alebo vás vytláčajú na krajnicu. Vždy dodržujte od ostatných účastníkov cestnej premávky dostatočnú vzdialenosť, aby ste v prípade prudkého brzdenia neskončili na kapote auta pred vami. V takýchto situáciách nebývajú zničené len hliníkové disky, ale tiež kapota a iné časti vozidla.

Skúška trpezlivosti a šoférskych schopností

Zimné cesty sú často veľkou skúškou trpezlivosti. Nikdy sa neskloňte k prudkým reakciám. Plynulosť je jediný prostriedok, ako predísť šmyku. Každý prudký pohyb, rýchle otočenie volantom alebo náhle stúpnutie na brzdu znamená riziko, že skončíte minimálne v priekope. Tieto pravidlá o to viac platia v neprehľadnej zákrute. Nikdy nebrzdite až v zákrute, ale pred ňou. Posledným pravidlom, ktoré musíme spomenúť, je pravidlo parkovania na dobre viditeľnom mieste. Niekedy aj obyčajný výjazd z parkovacieho miesta skončí nepekným škrabancom.