Ako minimalizovať alergie na pracovisku?

Bežné rutinné čistenie, najmä v období alergií, môže na pracoviskách spôsobiť katastrofu pre zdravie zamestnancov a návštevníkov. Prach a iné alergény môžu zhoršiť astmu a spôsobiť problémy s pokožkou, kýchanie a podráždením očí. Alergie môžu mať preukázateľne vplyv na produktivitu zamestnancov, zvýšiť počet dní práceneschopnosti a spôsobiť, že vaši zamestnanci budú nešťastní.

Zaistenie, aby bolo vaše kancelárske prostredie čo najčistejšie, je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o zamestnancov, klientov a ostatných návštevníkov, aby boli čo najzdravší a najproduktívnejší.

Znížte vplyv alergénov vo vašej kancelárii vykonaním niekoľkých jednoduchých krokov, ktoré pomôžu vašim zamestnancom zostať zdraví a šťastní.

Spúšťače alergie

Jednou z najbežnejších príčin alergénov nachádzajúcich sa v interiéroch sú roztoče, ktoré často spôsobujú kašeľ, kýchanie a slzenie očí.

Vajíčka roztočov sa môžu pripevniť k látkam a prenášať ich na pracovisko na odevoch, ktoré sa potom môžu šíriť po celej kancelárii. Roztoče sa môžu zachytiť aj na kobercoch, roletách a čalúnenom nábytku, ako sú stoličky a pohovky.

Okrem prachu a roztočov existuje aj široká škála alergénov, ktoré sa takmer určite vyskytujú v každej kancelárii:

  • Pleseň
  • Cigaretový dym
  • Výpary z čistiacich prostriedkov (rozpúšťadlá, bielidlá a aerosóly)
  • Parfumy
  • Peľ
  • Zvieracie chlpy

Vyberte si prírodné čističe

Pri používaní určitých čistiacich prostriedkov sa môžu nevedomky vyvolať príznaky ako slzenie očí, či kýchanie.

Pokiaľ je to možné, používajte prírodné čistiace prostriedky, ktoré dobre fungujú, ale nespôsobujú podráždenie. Preferujte k výrobkom bez vône, pretože fungujú skvele.

Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú zložky ako amoniak, bielidlo, formaldehyd.

Odborníci zistili, že na podlahách a neporiadku je najviac prachu a alergénov .

Dôrazne sa odporúča profesionálne čistenie kobercov, pretože títo odborníci majú nástroje a zručnosti na čistenie nahromadenej špiny a prachu, odolných škvŕn a mikroorganizmov  vo vašom koberci. Žalúzie majú dve funkcie – filtrujú svetlo a zachytávajú prach. Čistenie žalúzií môže byť ťažké a nepohodlné. Zvážte výmenu žalúzií za rolety.

Ak sa chystáte zavesiť záclony, vyberte bavlnenú alebo syntetickú látku, ktorú je možné prať.

Malé veci, ktoré môžu mať veľký vplyv

Nižšie je uvedený zoznam ďalších krokov, ktoré môžete vy a vaši zamestnanci podniknúť, aby sa všetci cítili pohodlne.

  • Počas obdobia peľu neotvárajte okná.
  • Zabezpečte, aby boli kancelárie dobre vetrané.
  • Povzbudzujte zamestnancov, aby čistili svoj pracovný priestor (všetky tvrdé povrchy) každý deň dezinfekčným prostriedkom a handričkou z mikrovlákna.