V minulosti bol retro štýl vyjadrujúci rešpekt a obdiv k dizajnu určitého obdobia dnes je to skôr široko obľúbeným módnym trendom. Kým dôsledné Retro môže pôsobiť strnulo, jeho mix s moderným zariadením je veľmi osviežujúci.

Bývanie na Kolibe s atmosférou

Pre súčasnú popularitu štýlu existuje hneď niekoľko dôvodov. Prvým z nich je jeho tvárnosť a prispôsobivosť daná pestrosťou štýlov, ktoré sa pod pojmom “retro” skrývajú. Hoci v sebe zahŕňa art deco aj funkcionalizmus, v súčasnej dobe sa retro štýl väčšinou používa pre označenie štýlov inšpirovaných 50.-70. rokmi minulého storočia.

Druhým dôvodom širokej obľuby retro nábytku a doplnkov je ich vysoká estetická kvalita. Staršia generácia s nimi spája melancholické spomienky na vlastnú mladosť, zatiaľ čo súčasná oceňuje ich eleganciu, ľahkosť, sviežosť.

Typický retro štýl charakterizuje spojenie výrazných farieb s odvážnymi vzormi. Veľké geometrické a štylizované kvetinové motívy vytvárajú v spojení s farebnými stenami veľkolepý efekt. Objavujú sa na tapetách a pokračujú na bytovom textile – vzorovaných kobercoch, závesoch a dekoratívnych vankúšoch, ktoré skrášľujú novostavby Bratislava. S výraznými motívmi je však potrebné nakladať opatrne a doplniť je skôr drobnejšími vzory a jednofarebnými látkami, ktoré je nechajú naplno vyznieť.