Pomerne jednoduchá chyba, ktorá sa môže stať vo chvíľke nepozornosti. Je ale zároveň veľmi nepríjemná. O natankovaní benzínu do naftového auta ste už určite počuli. Stáva sa to totiž veľmi často, aj napriek tomu, že to niektorí považujú za nemožné.

Natankoval som benzín miesto nafty a čo teraz?

Prečo sa vlastne bavíme o natankovaní benzínu do naftového auta? Obrátene to veľmi nejde. Naftové tankovacie pištole sú široké a nezmestia sa tak do úzkej benzínovej nádrže. Hneď vám určite došlo, ako ľahké teda je natankovať benzín do dieselu. Táto chvíľková nepozornosť môže byť veľký a drahý. Jediné čo môže váš motor zachrániť je vozidlo okamžite odstaviť. V opačnom prípade prejdete pár kilometrov  a auto sa zastaví.

Došlo mi to až počas tankovania

Okamžite prestaňte tankovať a vytiahnite pištoľ. Pokiaľ je v nádrži benzínu len naozaj málo, tak to môžete rozjazdiť. Dotankujte plnú nádrž nafty a môžete ísť. Pri väčšom množstve môžete do benzínu pridať špeciálne aditíva, ktoré výrazne zvyšujú jeho mazivosť. Podľa návodu ho nalejte do nádrže a zase dotankujte naftou. Ideálne potom každých sto kilometrov dotankujte naftu do plnej nádrže. Benzín sa tak rozriedi v Opel Astra.

Je to bezpečné?

To je otázka. Človek by sa toho nemusel báť u starých dieselov, ktoré spália snáď naozaj všetko. Iná situácia je však pri Opel Grandland s modernými motoromi s vysokotlakovým vstrekovaním. To isté platí u vozidiel v záruke, o ktorú by ste v prípade problémov prišli. V tomto prípade by bolo najlepšie palivo z nádrže odborne odstrániť. Väčšina servisov a asistenčných služieb dokonca dokáže automobil zbaviť zlého paliva rovno na mieste. Môžete navyše využiť svoju poistku.

Išiel som ďalej

Ak pôjdete ďalej a palivo sa dostane do sústavy, tak situácia bude oveľa horšia. Opel Crossland začne strácať výkon a nakoniec zastaví. Potom musí byť odtiahnuté do servisu, kde bude vyčistený kompletne palivový systém a vymenený palivový filter.