Prichádza zima a s ňou aj povinnosti okolo našich pneumatík. Základom je výmena letných pneumatík za zimné, ktoré by ste si v žiadnom prípade nemali nechávať na poslednú chvíľu. Počasie je niekedy naozaj nevyspytateľné a v priebehu pár dní sa môže rapídne zmeniť. Na výmenu preto myslite v predstihu, nakoľko sa vám môže stať, že kolesá nestihnete vymeniť kvôli preplneným pneuservisom.

Ešte predtým, ako prezujete zimné pneumatiky myslite aj na ich vyváženie, ktoré netreba podceňovať. Hoci majú niektorí motoristi názor, že vyvažovanie nie je potrebné, opak je pravdou. Aj u tých, ktorí jazdia väčšinou po meste alebo opatrným štýlom jazdy je vyváženie kolies dôležité.

Nesprávne vyváženie môže spôsobiť vibrácie na celom vozidle, ktoré vedú k predčasnému a nerovnomernému opotrebovaniu nielen samotných pneumatík, ale aj podvozku. Tento úkon nie je finančne náročný a preto by ste kvôli pár eurám riskovať rozhodne nemali.

So zimou sa spája aj zasnežená vozovka a mráz, ktoré vedia našu jazdu poriadne skomplikovať. Najmä v prípade, keď sa chystáte do hôr treba myslieť nielen na to, že treba mať prezuté kolesá, ale mať pri sebe aj doplnok proti šmyku. V posledných rokoch sa rozširuje ponuka alternatívy k zimným reťaziam , no tie nie sú veľmi spoľahlivé. Ide najmä o špeciálne návleky nazývané aj ponožky, ktoré podľa výrobcov dokážu nahradiť spomínané reťaze.

Pozor by ste si však mali dať na prehnane pozitívne reklamy, ktoré sa často od reality líšia. Návleky sú síce vhodné na drahšie a aj lacné pneumatiky, no zväčša slúžia len na uľahčenie rozjazdu auta. Ako náhradu za klasické reťaze by ste ich používať určite nemali, pretože tento účel nikdy nesplnia. Na trhu sú k dispozícii aj rôzne spreje, ktoré sľubujú podobné účinky ako reťaze či návleky. T

reba však povedať, že ide o kozmetickú funkciu a v žiadnom prípade ich neberte ako bezpečnostný prvok počas jazdy na klzkom povrchu. Na miestach, kde sú reťaze povinnou výbavou vozidla u polície takéto spreje v žiadnom prípade neprejdú a okrem kolízie vám hrozí aj pokuta.

Súčasťou zimných pneumatík sú aj disky, ktoré dokážu z vášho auta spraviť úplne iný kúsok. V dnešnej dobe sú trendom najmä hliníkové disky, ktoré sú síce drahšie ako oceľové, no ich údržba  a životnosť sú na lepšej úrovni. Hoci je cena často rozhodujúcim faktorom pri nákupe, treba pozerať aj na to, koľko vám daný produkt vydrží a či je z pohľadu bezpečnosti akceptovateľný.