Mnohí začínajúci podnikatelia zadajú do Obchodného registra automaticky svoj trvalý pobyt. To však nemusí byť tým najlepším riešením. Nad čím by ste sa mali zamyslieť, kým tak urobíte, a aké finančne nenáročné alternatívy máte k dispozícii?
Potrebujete fyzické priestory na výrobu alebo služby?
Prvou otázkou pri výbere sídla firmy je, či potrebujte mať kamennú prevádzku. Mnohé profesie sa dajú vykonávať z domu alebo na adrese objednávateľa. V takom prípade by pre vás prenájom kancelárie bol zbytočnou finančnou záťažou. Rodinný dom alebo byt sa v takej situácii zdá byť rozumným riešením. Nemusí tomu tak však byť.
Náklady na prenájom
Mať sídlo firmy vo vlastnej nehnuteľnosti je nesporne finančne výhodné. Za nájom nebudete platiť nič navyše. Počítať je potrebné len s vyššími nákladmi na energie. Ich výška bude závisieť od toho, či sa budete doma venovať opravám, výrobe alebo len administratívnym činnostiam. Odpadnú vám tiež náklady na cestovanie do priestorov vašej prevádzky.
Sídlo firmy v byte alebo dome má aj nevýhody
Nevýhod zriadenia sídla firmy vo vlastnej nehnuteľnosti je niekoľko. Vopred preto zvážte, či nie je lepšie sa im vyhnúť.
- Daňová kontrola u vás doma — počas doby podnikania sa môže stať, že k vám príde kontrola z daňového úradu. Jeho pracovníci majú právo vstupovať do priestorov sídla firmy, môžu vás kontrolovať z titulu správcu dane z príjmu alebo inej dane. Takáto návšteva je výrazným narušením bežného chodu domácnosti.
- Problémy v rámci bytového domu — pokiaľ bývate v bytovom dome, v ktorom sídli niekoľko firiem, spravidla, nemusia nastať žiadne problémy. Ak ste však prvou alebo jednou z malého počtu firiem, môžu ostatní vlastníci požadovať vyšší podiel na energie v spoločných priestoroch. Môžu tak urobiť z titulu častejších návštev, využívania výťahov aj spotreby energie na svietenie. Adresa podnikania vo vašom byte by tak mohla narušiť vaše vzťahy.
- Návšteva veriteľov či exekútora — v podnikaní môže dôjsť aj k nepríjemným situáciám. Vo svete biznisu môže nastať problém s platobnou neschopnosťou, pokiaľ nepodnikáte sami, problémy môže spôsobiť aj váš obchodný partner. Ak je ako adresa firmy zapísaný váš trvalý pobyt, exekútor, polícia alebo veritelia vás môžu hľadať u vás doma.
- Dôveryhodnosť firmy — freelancer či jednoosobová s. r. o. so sídlom na súkromnej adrese nemusia na klientov pôsobiť nedôveryhodne. Pokiaľ však na faktúrach, zmluvách a iných dokumentoch väčšej spoločnosti figuruje takáto adresa, má to negatívny vplyv na váš image.
Oddelenie osobného a pracovného života s adresou, ktorá pôsobí lukratívne
Aby ste mohli využívať benefity práce z domu, nemusíte ako sídlo firmy využívať vaše trvalé bydlisko. Riešením môže byť virtuálna adresa. Okrem toho, že bude na vašich zákazníkov pôsobiť viac dôveryhodne, umožní vám lepšie oddeliť pracovný a osobný život. Vyhnete sa tak aj vyššie uvedeným problémom. Virtuálna adresa je k dispozícii za nízky mesačný poplatok. Poskytne vám adresu podnikania aj so všetkými zákonom požadovanými náležitosťami, ako sú súhlas majiteľa nehnuteľnosti a označenie schránky názvom firmy.
Virtuálne sídlo v Bratislave
Výhodou pre spoločnosti a živnostníkov pôsobiacich na celom území Slovenska je virtuálne sídlo v Bratislave. Zlepší prestíž firmy, v rámci hlavného mesta vzhľadom na veľký počet podnikateľských subjektov získate viac anonymity. To znižuje riziko kontrol z daňového alebo iných úradov. Svoju novú adresu môžete mať na lukratívnom mieste v budove, kde sídli viacero firiem, čo pôsobí viac dôveryhodne.
fotografia: © bigstockphoto