Grilovanie na plynovom grile je čoraz populárnejšie. Plynový gril je rýchlo pripravený na použitie a s príslušným vybavením umožňuje rôzne spôsoby grilovania. Nasledujúce tipy vám pomôžu pri výbere správneho grilu a pri prvých prípravách.
Výber správneho grilu
Kľúčom k úspešnému grilovaniu na plyne je výber plynového grilu, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Rošt musí mať správnu veľkosť a systém horákov by mal umožniť optimálnu prípravu mäsa, rýb, zeleniny alebo pizze. Dôležitú úlohu tu zohráva teplota. Pred grilovaním vždy vykonajte bezpečnostnú kontrolu a skontrolujte hadice, plynovú fľašu a horák grilu. Ak je všetko v poriadku, premyslite si, čo budete grilovať, aby ste zvolili ten správny spôsob grilovania:
- Pomalé pečenie – vhodné pre veľké kusy mäsa, ktoré potrebujú čas na varenie
- Vytvorenie kôrky – rýchle a vysoké teploty pre stejky a klobásy
Spôsoby grilovania
Pri grilovaní na plynovom grile máte na výber priame a nepriame grilovanie:
- Priame grilovanie – jedlo je umiestnené priamo nad plameňom, čo je ideálne pre rýchle grilovanie menších kúskov mäsa, ako sú klobásy alebo stejky.
- Nepriame grilovanie – jedlo je umiestnené mimo priameho plameňa a teplo stúpa zo strán, čo je ideálne pre väčšie kúsky mäsa alebo jedlá, ktoré vyžadujú dlhšie varenie, ako je trhané bravčové mäso alebo losos.
Výhody a nevýhody plynového grilu
Výhody:
- Rýchly čas zahrievania (cca 10 minút)
- Netreba prikladať uhlie
- Jednoduchá regulácia teploty
- Zdravšie grilovanie s menším množstvom dymu
- Jednoduché čistenie
Nevýhody:
- Vyššia investícia
- Plameň vytváraný plynom, nie „skutočný oheň“
Ako funguje plynový gril?
Plynové grily fungujú na princípe spaľovania plynu z plynovej fľaše, ktorý je privádzaný do grilu hadicovým systémom. Plyn sa zapáli a malé plamene zahrievajú rošt. Niektoré modely majú pod horákom záchytnú misku naplnenú vodou na uľahčenie odstraňovania tuku.
Správny plyn pre gril
Pre plynový gril sú vhodné propán a bután. Plynové fľaše sú dostupné vo veľkostiach od 5 kg do 11 kg. Propánové zmesi horia aj pri teplotách do -30 °C, takže sú vhodné aj na zimné grilovanie. Bután, naopak, nie je horľavý pod 0 °C.
Vyberte si správny gril
Pri výbere správneho plynového grilu zvážte nasledujúce faktory:
- Veľkosť grilu a roštu – podľa toho, čo plánujete grilovať
- Počet horákov – viac horákov umožňuje lepšiu kontrolu teploty a rôzne spôsoby grilovania
- Materiál horákov – môže byť z nehrdzavejúcej ocele, liatiny alebo keramiky
- Čistenie – jednoduchosť čistenia je dôležitá pre údržbu grilu
Pred prvým použitím
Bezpečnosť je prvoradá. Pred prvým použitím skontrolujte všetky pripojenia grilu na únik plynu pomocou spreja na detekciu netesností alebo mydlovej vody. Ak zistíte únik, gril nepoužívajte, kým nebude opravený. Pred grilovaním potrite rošt trochou kuchynského oleja, aby sa neznečistil a nehrdzavel.
Tipy na grilovanie
- Priame grilovanie – vhodné pre rýchle grilované jedlá s časom prípravy do 30 minút, ako sú klobásy a stejky.
- Nepriame grilovanie – ideálne pre pomalé varenie väčších kusov mäsa alebo jedál, ktoré potrebujú dlhší čas.
- Kombinované grilovanie – zapnutím a vypnutím rôznych horákov môžete vytvoriť dve tepelné zóny – horúcu oblasť pre priame grilovanie a chladnejšiu oblasť pre nepriame.
Ako na perfektný stejk
- Grilujte na predhriatom grile pri teplote okolo 200 °C so zatvoreným vekom asi 6 minút z každej strany.
- Potom znížte teplotu na 100 °C a pečte asi 12 minút.
- Pred podávaním nechajte stejk 5 minút odpočívať.
Čistenie a údržba
Pre čistenie grilovacieho roštu použite špeciálne drôtené kefy s mosadznými štetinami. Po čistení rošt potrite kuchynským olejom. Ostatné časti grilu môžete vyčistiť špongiou a umývacím prostriedkom.
Grilovanie na plynovom grile ponúka mnoho výhod, od rýchleho zahrievania až po jednoduchú reguláciu teploty. So správnymi tipmi a údržbou môžete dosiahnuť perfektné výsledky a užiť si skvelé grilovanie. Vyberte si správny gril, dodržujte bezpečnostné opatrenia a užívajte si leto s lahodnými grilovanými jedlami!