Príjemné letné počasie je ideálnym obdobím na modernizáciu vytápania, obzvlášť, ak už nefunguje zrovna tak, ako by malo. Ak premýšľate nad tým, aké krbové kachle by boli pre vás najideálnejšou voľbou, neváhajte a inšpirujte sa nasledujúcimi radami.

Aké sú výhody krbovej vložky a krbových kachlí?

Asi nie je nič prekvapujúce, že krby s otvoreným ohniskom dnes už zväčša neuvidíte, a to predovšetkým v novostavbách. Tie vystriedali krbové vložky s dvierkami, ktoré sú charakteristické svojou bezpečnosťou i rovnomerným horením. Je nutné uvedomiť si, že otvorený krb má účinnosť zhruba 30%, pričom krbová vložka až neuveriteľných 80%, a to je už zásadný rozdiel. Avšak treba dodať, že v súvislosti s krbovými vložkami treba počítať s náročnejšou inštaláciou, aj keď pre odborníkov by to nemal byť žiaden problém. Ak teda ešte len plánujete výstavbu vysnívaného domčeku, je dôležité, aby ste si s projektantom pripravili parametre pre krbovú vložku, v opačnom prípade bude inštalácia skutočne náročná!

Krbové kachle sa vyznačujú jednoduchou a pomerne i rýchlou inštaláciou, čo je jedným z najpodstatnejších dôvodov, prečo si ich obľúbilo množstvo spokojných klientov. V praxi to znamená, že krbové kachle kúpite, pripojíte ku komínu a môžete vykurovať. Ich dizajnové prevedenie je dnes skutočne rôznorodé, čiže ich môžete zladiť s interiérom, čo oceníte aj v prípade, že patríte medzi detailistov. Avšak, na čo myslieť ešte pred tým, ako sa ich rozhodnete zakúpiť?

Na toto pred kúpu rozhodnete myslite!

Dôležité je, aby ste si hneď na začiatku ujasnili, na čo budete kachle využívať. Pôjde o hlavný zdroj tepla alebo len o doplnkový, využívaný najmä v nízkoenergetických domoch? Ďalej by ste mali zvážiť to, aký palivom budete vykurovať, keďže nie každý má možnosť skladovať drevo. Využívať môžete tiež drevené brikety, no najkvalitnejšie je suché tvrdé drevo, ktoré predstavuje najideálnejší zdroj energie. Výkon je v prípade kúpy krbových kachlí najdôležitejším atribútom, na ktorý nedá dopustiť snáď žiaden zákazník. Avšak, čo sa týka výkonu ako takého, najvhodnejšie je poradiť sa s odborníkom, ktorý vám v tejto oblasti ochotne pomôže, pričom v tomto prípade je vhodné informovať ho o pláne domu i izolačných schopnostiach, vďaka čomu vám bude schopný presne pomôcť s výberom takého výkonu, ktorý splní vaše očakávania. Práve preto neváhajte a nechajte si poradiť, veď stavebná firma je to od toho, aby bola svojim klientom neustále k dispozícií!

Aj vzhľad je dôležitý

Krbové kachle by mali ladiť s interiérom vášho domu, čiže je len a len na vás, či zvolíte moderný, klasický alebo rustikálny štýl. Vyberať môžete tiež podľa konkrétneho typu materiálu – kachle liatinové, celoplechové či s obkladom z kameňa. Každé riešenie by si malo „nájsť“ konkrétneho zákazníka, a práve preto sa nebojte výberu venovať dostatok pozornosti, veď ide o celoživotnú investíciu, no nie?