Kultúra verejného pitia kávy vznikla v Európe. Prvé kaviarne vznikli v 14. storočí v Turecku a v 17. storočí začali vznikať po celej Európe predovšetkým vďaka talianskym obchodníkom z Benátok. V kaviarňach sa stretávali priatelia a známi, aby si poklebetili a zahrali si karty. Kaviarne sa rýchlo stali obľúbeným miestom stretnutí intelektuálov, spisovateľov a umelcov, počas ktorých diskutovali o svojej práci a politike, čím položili základ kultúry kaviarní.
V mnohých kútoch sveta sa káva narýchlo pije ako palivo pred rušným pracovným dňom, u nás sa však jej pitie stále pokladá hlavne za spoločenský akt. Spoločenská atmosféra tradičných ale aj moderných slovenských kaviarní s vynikajúcou kávou je dôvodom, prečo si do kaviarní chodia jednotlivci posedieť, študujú, prípadne aj s notebookom alebo tabletom. Stretávajú sa v nich podnikatelia, ale aj skupiny chalanov, mužov, dievčat, žien, ktorí sa chcú vo svojom voľnom čase stretnúť a spoločne pokecať.
Aj u nás sa síce rozrastá móda kávy do ruky, napriek tomu sa ľudia radi stretnú v peknej kaviarni alebo ich v lete zláka terasa, kde si môžu usrkávať z kávičky, spomaliť a užiť si chvíľu iba pre seba. Je to životný štýl a nie rutina – a to by nám mohlo vydržať aj naďalej.
Dostali ste chuť na kávu aj vy? Čo tak navštíviť kaviareň, kde sa môžete zastaviť nielen na výbornú kávu alebo domáce koláče – čiže moderné homemade cakes J, ale môžete si tam s priateľmi zahrať napríklad aktivity, prípadne iné spoločenské hry, ktoré sú nepretržite k dispozícii ako aj krb, ktorý dodáva romantickú atmosféru?! Novootvorená kaviareň The LOUNGE je na to ako stvorená. Okrem toho je skvelým miestom na súkromné oslavy pre 10 až 35 ľudí, pričom o catering sa postará vychytená reštaurácia Benihana. Ak hľadáte skvelé miesto na oslavu prípadne iné eventy, kaviareň The LOUNGE na Hlbokej ceste 7 v Bratislave (komplex www.hlboka7.com) je tým správnym.
ZOPÁR SVETOVÝCH ZAUJÍMAVOSTÍ O KÁVE A KAVIARŇACH
- Taliani pijú kapučíno iba ráno. Ak si ho tam objednáte popoludní alebo večer, hneď im bude jasné, že ste turista.
- V 15. storočí platil v Turecku zákon, že manželka sa môže s mužom rozviesť vtedy, ak jej nezabezpečil dostatok kávy, aby jej vydržala na celý deň.
- Prvú kávu bez kofeínu vyrobili v Nemecku.
- V 17. storočí si Londýnčania začali pridávať do kávy maslo, svetlé anglické pivo, dokonca horčicu.
- Kaviarne v Anglicku sa v 18. storočí nazývali „pencové univerzity“, pretože za vstup do nich sa platila jedna penca. Zákazníci mali prístup nielen ku káve, ale častokrát aj k prednáškam, pamfletom a poslom, ktorí chodili po kaviarňach rozhlasovať novinky najrôznejšieho druhu.
- Vo Francúzsku sa káva tradične podáva až po dezerte, nie k nemu.