Kuna v obytných zónach
Kuna v obytných zónach

Vedeli ste, že kuna sa v súčasnosti čoraz častejšie objavuje v obytných zónach? Tento lovec sa ľahko prispôsobí svojmu prostrediu, v ktorom sa aktuálne nachádza. Vďaka tomu pravidelne vymieňajú svoje prirodzené prostredie listnatých lesov, okrajov lesov a skalnatých kopcov za život medzi ľuďmi.

Kuna síce na prvý pohľad pôsobí pomerne roztomilo, no je to skutočný lovec, ktorý dokáže narobiť aj poriadne škody. Ak sa však nachádza v dome alebo v jeho okolí, treba sa jej okamžite zbaviť, čo sa dá samozrejme humánne a efektívne zároveň.

Kuna žerie najmä mäso, zdochliny, orechy, ale aj ovocie a zeleninu. Dospelá kuna môže dorásť do dĺžky až 50 centimetrov a často sa zdá byť väčšia vďaka páperovitému chvostu, ktorý je dlhý asi 25 centimetrov.

Pozor na zbytky potravín!

Základom je uchovať všetky potraviny a prísady vo vzduchotesných nádobách alebo v chladničke, čiže na mieste, kde nemajú prístup škodcovia či hmyz. Dôležité je tiež nenechávať špinavý riad v stojatej vode po dlhšiu dobu. Základom je na noc odložiť krmivo pre domáce zvieratá alebo použiť nádoby, ktoré sú určené na ochranu pred škodcami, medzi ktoré patria tiež kuny.

Ekologické riešenie na odstránenie kún z obydlia

Za zmienku stoja elektronické odpudzovače na kuny, ktoré pracujú na princípe elektromagnetického pulzu rušiace zvieratá bez poškodenia alebo rizika pre ľudí a domácich miláčikov. Pre tých, ktorí hľadajú ekologickejšie riešenia sú určené tiež prírodné repelenty a odstrašujúce prostriedky, ktoré môžu byť aplikované priamo na oblasti, kde je ochrana potrebná.

Výhodou je, že ultrazvukový plašič generuje špecifické pulzy na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené. Tak čo poviete, bude kuna pre vás ešte takým problémom?