Nový Startup FUERGY

Dostali ste počas svojho pôsobenia investíciu od investorov? Ak áno, od koľkých investorov a v akej výške?

Po úvodných anjelských investíciách sa nám koncom roka 2022 podarilo získať prostriedky od investičnej skupiny Pro Partners Holding vo výške 16 miliónov eur. Časť investície použijeme na rozšírenie vývojového a predajného tímu, vývoj nových produktov a už spomínanú geografickú expanziu. Druhú časť použijeme na rozšírenie skladových zásob batérií a financovanie výroby batériových úložísk brAIn v rámci modelu EaaS. Vďaka získaným prostriedkom dokážeme naše batériové systémy brAIn inštalovať nákladovo efektívnejšie a omnoho rýchlejšie. Celý proces implementácie sa nám skráti z dnešných štyroch až piatich mesiacov o polovicu.

Kto je vašou hlavnou konkurenciou a v čom máte oproti nej najväčšie výhody?

Vzhľadom na to, že ponúkame softvérové aj hardvérové riešenia, ktoré sú navzájom kompatibilné a dokážeme nimi dosahovať veľké synergie, ešte sme sa v našich končinách nestretli s konkurenciou, ktorá by dosahovala porovnateľné biznisové výsledky. Samozrejme je množstvo výrobcov batériových článkov, softvérov na riadenie batériových úložísk alebo energetické riadenie ako také, no všetko sú to iba čiastkové riešenia, ktoré nemajú šancu preraziť na takej úrovni energetickej optimalizácie, na akej operujeme my. 

Z globálneho hľadiska sú našou konkurenciou veľké technologické korporácie, ktoré možno vedia globálne obslúžiť väčšiu kapacitu zákazníkov, no tým, že vo FUERGY riešenia konfigurujeme každému zákazníkovi na mieru, dokážeme dosahovať omnoho lepšie výsledky. Základom je správne analyzovať výrobu a spotrebu el. energie u zákazníka a navrhnúť takú kapacitu technológie, ktorá nie je ani poddimenzovaná, ani predimenzovaná, ale je využívaná kontinuálne na 100 percent.

Čo vnímate ako slabé stránky produktu/služby? 

Silnou a slabou stránkou zároveň je komplexnosť našich produktov a služieb. Na jednej strane prinášame úplne nové možnosti ako ušetriť na energiách, resp. zarobiť na poskytovaní necertifikovanej podpornej služby. Na druhej strane ide o špecifickú energetickú službu, o ktorej drvivá väčšina zákazníkov doteraz ani len nevedela, pretože to vedieť nepotrebovala. Zákazník si s dodávateľom jednoducho dohodol cenu elektriny na určité obdobie a o to, čo sa deje v pozadí fungovania elektrickej siete, sa ďalej nestaral. 

Na to, aby zákazník pochopil, čo mu vieme ponúknuť je potrebné mu najskôr vysvetliť ako funguje elektrická sieť, čo zabezpečuje jej stabilitu a akú úlohu v tom všetkom zohráva on sám. To sa častokrát deje v rámci jedného schvaľovania aj na viacerých úrovniach manažmentu. Celý predajný proces sa tým naťahuje o týždne, a niekedy aj o celé mesiace.

Aké je biznisové pozadie zakladateľa/ov?

Za FUERGY stoja štyria zakladatelia, ktorých skúsenosti sa pri budovaní spoločnosti FUERGY dokonale dopĺňajú:

  • Radoslav Štompf – expert na energetickú optimalizáciu, vývoj softvéru a obchodovanie s el. energiou
  • Rastislav Kuba – expert na energetický hardvér
  • Branislav Šafárik – expert na inovácie a rozvoj podnikania
  • Vladimír Miškovský – expert na obchodné a marketingové stratégie

Konkrétne referencie FRUEGY už spustených projektov si viete pozrieť u nás na stránke.