Niektorí ľudia pred kúpou plastových okien váhajú, či takéto okná nemôžu byť škodlivé pre ich zdravie. Treba však povedať, že tvrdenie, že plastové okno môže byť škodlivé pre človeka, je naozaj len zastaraný mýtus. Ako je to teda so zdravotnou stránkou, čo sa týka plastových okien v domácnosti?

Plastové okno a olovo

Viete, ako vzniklo tvrdenie, že sú plastové okná škodlivé pre zdravie? V minulosti sa niektoré plastové okná vyrábali tak, že sa do nich ako stabilizátor pridávalo aj olovo. To zabezpečilo, že profil okna bol omnoho stabilnejší, stálejší, skrátka nemenný. No pri zmienke o tom, že profil okna obsahuje olovo, vznikli pochybnosti, či je takéto okno zdravotne nezávadné. V súčasnosti sa už vyrábajú okná bez použitia olova. Mýtus o tom, že plastové okno môže byť zdraviu škodlivé, sa však šíri naďalej. Ale bez akéhokoľvek dôvodu. Práve naopak, plastové okná môžu výrazne prispieť k lepšiemu zdraviu.

Pozitíva plastových okien pre zdravie

Iste ste si všimli, že plastové okná sú vo veľkej miere používané napríklad aj v nemocniciach. Ak by boli nebezpečné, zrejme by to tak nebolo. Plastové okná sú vhodné najmä tam, kde žijú alebo sa zdržiavajú astmatici a alergici. Mimoriadne dôležité je ale pravidelné a správne vetranie! Ak máte plastové okná a plastové dvere, vetrajte nárazovo a rýchlo. Otvorte okná dokorán a nechajte dnu prúdiť čerstvý vzduch.

Ďalšou výhodou plastových okien je to, že dnu neprepúšťajú žiadnu vlhkosť. Ak sú dobre namontované a dokonale tesnia, vlhkosť z vonkajšieho prostredia nemá šancu preniknúť do interiéru. Opäť je však potrebné zdôrazniť potrebu vetrania, aby sa okná nerosili v dôsledku vlhkého vzduchu z varenia, sprchovania, či iných činností v domácnosti.

To, ako plastové okná tesnia, určite ocenia ľudia citliví na prievan. Možno aj vy ešte máte doma staré okná. Ak priložíte ruku k okennému rámu, môžete pocítiť závan vzduchu. Dôvod je ten, že staré a nekvalitné okná tesnia len minimálne. Nielenže tak dochádza k tepelným stratám, ale aj k riziku prechladnutia. Citlivejším ľuďom, deťom alebo seniorom, môže takýto prievan spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Aká je teda odpoveď na otázku o bezpečnosti plastových okien? Môžete byť pokojní. Plastové okná sú zdravotne nezávadné. Vášmu zdraviu neuškodia, ale naopak, môžu pomôcť.