Viete, koľko stojí nová strecha?

Stavba či rekonštrukcia strechy vôbec nie je lacná záležitosť. Pri výbere strešných materiálov treba teda zvážiť nielen tvar strechy, klimatické podmienky oblasti, ale tiež zvoliť takú strešnú krytinu, ktorá bude na streche pôsobiť esteticky, a zároveň vás nezruinuje. Povieme vám, koľko by vás stála strecha z rôznych typov plechovej strešnej krytiny.

Trapézové strešné plechy – jednoduché a moderné zároveň

Mohlo by sa zdať, že trapézové strešné plechy už na moderných stavbách príliš často nevidieť. Nedajte sa oklamať! Práve teraz totiž zažívajú svoj veľkolepý návrat a ich jednoduché línie môžete nájsť tak na priemyselných budovách, ako aj na privátnych stavbách. Rôzne druhy farebných prevedení a profilov im zapožičiavajú úžasné možnosti realizácií, od striech až po fasády domov. Strecha z fasádnych strešných plechov má tak svoje čaro aj v dnešnej dobe. Ceny trapézových plechov sa začínajú už pri 13 eur/m2 s povrchovou úpravou Aluzinok až po 18 eur/m2 pri drahších hliníkových plechoch.

Falcovaný plech – skokan roka

Falcovaný plech si svoje miesto na strechách nachádza stále častejšie. Je obľúbený nielen pre svoj nadčasový, a zároveň tradičný vzhľad, ale tiež kvôli rýchlemu a pevnému spojeniu panelov bez použitia dodatočných spojovacích prvkov. Len pomocou špeciálneho zaklápacieho zámku z jednej strany a ukotvenia skrutkami do špeciálnych otvorov na to určených zo strany druhej. Tým je zachovaná vysoká tesnosť spoja a strecha v konečnom výsledku pôsobí veľmi esteticky a moderne. Ceny falcovaného plechu sa pohybujú od 15 eur/m2 až po 31 eur/m2, v závislosti od použitého materiálu a jeho povrchovej úpravy.

Viete, koľko stojí nová strecha?

Modulové strešné krytiny – klasika a niečo navyše

Modulové strešné krytiny sú obľúbené hlavne pre tradičné formáty imitujúce pálené škridly alebo drevený šindeľ. Sú vysoko kvalitné, neuveriteľne presné a s množstvom rôznych farebných odtieňov a povrchových úprav dokážu každej streche dodať osobitosť a šarm. Sú vhodné na strechy s vyšším sklonom. V radoch plechovej krytiny so vzorom škridly je hneď niekoľko variantov, ktoré sa líšia tak tvarom profilu, ako aj povrchovou úpravou. Práve povrchová úprava je to, čo ich odlišuje od klasickej škridly a dodáva im na jedinečnosti a dlhej životnosti. Ceny škridlových plechov sa pohybujú v rozmedzí od 16 – 24 eur/m2. Veľkú rodinu škridlových krytín dopĺňajú aj plechy podobné šindľom. Sú jedinečné svojím dizajnom dokonale podobným klasickým dreveným šindľom. No vďaka kvalitnému pozinkovanému plechu s niekoľkými ochrannými povrchovými vrstvami je takmer bezúdržbový a neporovnateľne ľahší. Jeho cena pohybuje na úrovni 24 eur/m2.

Strecha – to nie je len strešná krytina!

Bolo by naivné si myslieť, že do ceny strechy stačí započítať len cenu samotnej strešnej krytiny. Je toho ešte veľa, čo do výslednej ceny má čo povedať. Napríklad odkvapový systém strechy je tiež položka, ktorú je pri kalkulácii nutné brať do úvahy. Od toho, aké materiálové prevedenie si vyberiete, bude závisieť nielen výsledný dizajn a jeho životnosť, ale tiež jeho vstupná investícia. Odkvapový systém z PVC je cenovo najvýhodnejší variant, o poznanie drahší je v prevedení aluzinok alebo oceľ. V každom prípade sa však vyznačujú jednoduchou montážou a dlhou životnosťou. Ďalšou položkou navyšujúcou celkové náklady na stavbu strechy sú tiež záveterné lišty, rôzne ochranné sieťky a, samozrejme, paropriepustná fólia. A hoci sa ich ceny nepohybujú v žiadnych závratných výškach, predsa len niečo stoja.

Nová strecha je projekt, ktorý treba veľmi dôkladne naplánovať a zrealizovať. Na výbere kvalitnej strešnej nikdy nešetrite! Kupujte produkty, ktoré sú odskúšané, na ktoré ste počuli len dobré referencie a za ktorými stojí dobré meno výrobcu. Pre uľahčenie výpočtov, aspoň orientačných, sme pre vás pripravili na stránke Blachotrapez konfigurátor striech alebo inak – strešnú kalkulačku. Tu si môžete jednoducho pomocou základných parametrov vypočítať, s akou položkou z domácej kasy bude potrebné pri stavbe strechy približne počítať. Samozrejme, že aj tu ešte treba pripočítať jednu veľmi významnú časť investície, a tou je položka za montáž strechy.