Autodiely, ktoré treba meniť pravidelne. Ako je na tom vaše auto?

Ak sa rozhodne zadovážiť si vlastné auto, musíte počítať s tým, že (nemalou) investíciou pri jeho kúpe to zďaleka nekončí. Auto si vyžaduje pravidelné investície. A nemyslíme „len“ palivo, či PZP. Aj rôzne diely je potrebné pravidelne meniť.

Stierače a brzdové doštičky

Medzi najčastejšie menené autodiely patria stierače. Tie sa opotrebúvajú pochopiteľne používaním, ale vplýva na ne aj slnečné žiarenie, mráz a podobne. Odporúča sa meniť lišty stieračov každý rok, ale v závislosti od toho, kde parkujete a ako často jazdíte, môžu vydržať aj dlhšie.

V závislosti od toho, koľko kilometrov ročne najazdíte, budete predajňu autodielov Bratislava navštevovať pravidelne aj kvôli kúpe nových brzdových doštičiek. Čo sa brzdového systému týka, sú to práve doštičky, ktoré sa najrýchlejšie opotrebujú. Ich životnosť sa môže líšiť, záleží od samotných doštičiek, vozidla a aj od štýlu jazdy. Ak ste s tými vašimi najazdili už viac ako 50 000 km, nezaškodí ich vizuálne skontrolovať vždy pri prezúvaní pneumatík.

Pneumatiky, autobatéria a žiarovky

Keď už sme pri pneumatikách, spomenieme aj tie aj napriek tomu, že zvyčajne vydržia niekoľko rokov, kľudne aj 5 a viac. Keď sa ich vek bude blížiť k tejto hranici, nezabúdajte si po sezóne zmerať hĺbku dezénu, či je ešte dostatočná.

Len o niečo kratšiu priemernú životnosť ako pneumatiky má autobatéria. S ňou si určite väčšina vodičov zažila situáciu, keď v jedno mrazivé ráno sadli do auta, chceli naštartovať a nič. Vtedy pomôže len dobitie batérie a ak ani to nie, tak už len návšteva predajne autosúčiastok Bratislava a kúpa novej batérie.

Na záver ešte jedna častejšia, ale menšia investícia, ktorou sú žiarovky. Ich životnosť je rôzna v závislosti od kvality a keďže sa meria v hodinách, pochopiteľne závisí od toho, ako často jazdíte. Občas preto nezaškodí skontrolovať, či vám na aute svieti všetko, čo svietiť má.

 

Zdroj obrázka: Autor: Gorodenkoff / Shutterstock.com