Ak ste sa konečne rozhodli pre vytúženú rekonštrukciu bytu, resp. domu, pravdepodobne plánujete vymeniť staré dvere za nové. Je samozrejme rozdiel, či vyberáte dvere do kúpeľne alebo spálne, a práve preto by ste mali výberu venovať dostatok pozornosti a neurobiť unáhlené rozhodnutia, ktoré by vás neskôr mrzeli.

Interiérové dvere podľa typu miestnosti

V spálni či pracovni chcete mať pochopiteľne pokoj, a práve preto sú ideálnym variantom zvukové izolačné interiérové dvere, ktoré utlmia ruch z okolitých miestností. Zvoliť môžete tiež dvere s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, a to najmä pre prechody medzi miestnosťami, v ktorých sú výrazne teplotné rozdiely. Dvere do kúpeľne by mali byť odolné voči vlhku, v opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť, že by boli skôr či neskôr znehodnotené, a to by sa prejavilo najmä na ich vzhľade.

A čo materiál?

Práve od typu povrchu dverí závisí odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Najpevnejším riešením je laminát, pričom môžete zvoliť strednotlakové CPL alebo dokonalejšie vysokotlakové HPL, pričom druhý typ sa v interiéri bežne nepoužíva. Momentálnym trendom sú 3D povrchy, ktoré na dotyk pripomínajú štruktúru dreva, pričom v tomto prípade ide o CPL laminát.

Pozor na výber predajcu!

Ak si však nie ste istý, aké dvere vlastne chcete, najlepšie bude, ak oslovíte overeného predajcu, ktorý vám s výberom pomôže. Obzvlášť ak vyberáte vchodové dvere, je nutné všímať si konštrukciu, kovanie či použitý materiál, keďže práve od vchodových dverí záleží to, či bude vaša domácnosť dostatočne chránená.

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste, čiže ak bývate v paneláku, kde je množstvo domácností, vhodným riešením sú protipožiarne dvere, ktoré vás ochránia pred prípadným požiarom. Aj v tomto prípade platí, že šetriť sa neoplatí, keďže ide o celoživotnú investíciu.