Motorkári pozerajú na štvorkolky zvrchu? Ide skutočne o podradné vozidlo
Motorkári pozerajú na štvorkolky zvrchu? Ide skutočne o podradné vozidlo

Snáď ani neexistujú na cestách väčší rivali ako jazdci na motorkách a štvorkolkách. Ani jedna skupina nechce pripustiť, že by jej členovia dali prednosť rivalskému vozidlu. Napriek tomu trochu poškuľujú po tom druhom a občas závidia. Majitelia štvorkoliek rýchlosť a pružnosť motoriek v zákrutách. Majitelia motoriek pohodlie a driftovanie na lesných cestách. Je to skrátka tak, že boj nevyhráva ani jedna skupina, pretože obe vozidlá majú svoje pre a proti.

Motorka je na prvý pohľad elegantný stroj

Kto má rád eleganciu a ľahkosť, ten dá vždy prednosť motorke. Pozor však na to, že na päty motorkám pomaly, ale iste stúpajú trojkolky. Tie dnešné sa už absolútne nepodobajú na pomalé a nemotorné stroje z minulosti. Motorka sa na cestách vyzná, je rýchlejšia ako štvorkolka a jej svieža jazda je oslobodzujúca. V lese sa s ňou dostanete aj do najmenšej štrbiny medzi stromami alebo skalami. Na druhej strane sa s ňou nevyšplháte po zablatenej strmej ceste. Na štvorkolku nasadíte reťaze a pokojne s ňou utiahnete, čo len budete chcieť. Malú nevýhodu motoriek je vidieť aj v zákone. Štvorkolka sa vo vašich rukách prevetrá s vodičákom typu B, ale na motorku si musíte dorobiť áčko. Motorka slúži čisto na zábavu, ale štvorkolku dokážete zapriahnuť do rôznych prác okolo domu. Ak si zaobstaráte štvorkolku so silnejším motorom, môžete s ňou vyraziť po diaľnici. Samozrejme, že v zákrutách sa vám bude ovládať problematickejšie.

Štvorkolka sa udrží na akomkoľvek podloží a pomôže, kde treba

Štvorkolky sú stroje, ktoré sa hodia skôr na jazdu v lese či po poli. Na takéto účely boli zostrojené. Samozrejme, že so stúpajúcimi nárokmi motoristov sa aj so štvorkoliek stali vozidlá podobné automobilu či malému traktoru. Podľa toho sa aj chovajú. Je jedno, či s nimi prejdete po vlhkom bahne, popadanom lístí, alebo po snehu. Štvorkolka si vždy akosi poradí a vyjde z každej šlamastiky. Nejde o nudný stroj, ktorý by vo vašej garáži zapadol prachom. Ak si navyše kúpite úžitkový model, tak ho využijete počas celého roka.

Vyberte si podľa svojho gusta a predstáv

Chcete sa zabaviť a pretekať v lese? Dobre vám poslúži športová štvorkolka. Potrebujete pomocníka do záhrady alebo na farmu? Nenájdete lepšieho pomocníka ako úžitkovú štvorkolku. Čo všetko dokáže? Odvezie náklad, po pripojení nástrojov pokosí, poorie, postrieka úrodu proti škodcom alebo v zime odhrnie sneh. Sami musíte uznať, že na štvorkolku neradno pozerať zvrchu, ale treba uznať jej kvality.