Vybavte sa na svoje jarné športové aktivity
Vybavte sa na svoje jarné športové aktivity

Jar aj tých najväčších lenivcov zdvihne zo sedačky a vyláka von. Ak ste si doposiaľ nesplnili svoje tohtoročné predsavzatie, že sa konečne začnete hýbať, nevadí! Práve teraz je ten najlepší čas s tým začať. Kto začne športovať na jar, má väčšiu šancu, že u športu vydrží. Kúpte si oblečenie či topánky na beh a vybavte sa aj pre ďalšie vonkajšie športové aktivity. Šport pod šírym nebom je hit. Tak si ho užite v najkrajšej časti roku.

Jar nám dáva mnoho príležitostí pre športovanie. Dokonca bez toho, aby sme museli za tieto aktivity platiť. Už dávno neplatí, že predplatená permanentka do fitness s obmedzenou časovou platnosťou nás motivuje k tomu, aby sme pri cvičení vydržali. Viac fungujú vonkajšie aktivity. Zapojte ich do svojho každodenného rozvrhu. Kľudne nenápadne, po kúskoch, alebo naopak veľmi intenzívne. Záleží na vás, na čo si trúfnete. Ideálne je doplniť si potrebné pomôcky a proste sa začať hýbať.

Muži, ženy – behajte!

Beh je jeden z najobľúbenejších športov vôbec. Okolo seba narazíte na skutočných fanatikov do tejto pohybovej aktivity. Veľkou výhodou tohoto športu je, že je vlastne zadarmo. Jediné, do čoho musíte skutočne investovať, je kvalitná bežecká obuv. Pozor na jej výber. Už viete, kde budete behať? Obuv na beh si je nutné vyberať podľa toho, či budeme behať po tvrdých povrchoch, po tartane, alebo si plánujeme chodiť zabehať do lesa. V poslednom prípade potrebujeme trailovú obuv vhodnú do terénu. Ak plánujeme behať za každého počasia, hodí sa rozhodne membránová, ktorá je vodeodolnou.

Ako začať behať a neskončiť po jednom či dvoch pokusoch?

Rozbehajte sa! Možná vás prekvapí, že striedanie behu a chôdze nemusí byť len znakom našej nedostatočnej vytrvalosti. Táto aktivita je známa ako jogging, alebo indiánsky beh, a je ideálnou formou pre každého so slabou kondičkou, či nebežca, ako sa rozbehať. Striedajte beh a chôdzu zámerne. Minútu behajte, minútu kráčajte. Postupne môžete začať interval behu predlžovať. Pozitívnou informáciou je, že ľudské svaly, šľachy a väzy sú vytrvalostnému behu prispôsobené od prírody. Takže sa nebojte, schopnosti pre beh nakoniec objavíte aj v sebe.

Čo sa ešte hodí k behu?

Kto behu prepadne, ocení určite aj ďalšie pomôcky. Maličkosti, akými sú čelenka na beh, ale aj praktické pomôcky, kam patrí predovšetkým bežecký batoh či ľadvinka. Pri behu často zápasíme s tým, kam si uložiť drobnosti, akými sú telefón či kľúče. Mali by sme však u seba nosiť aj tekutiny. Dobrý bežecký batoh s týmto počíta a obsahuje buď priestor na fľašu, alebo má túto fľašu priamo integrovanú. Bežecké batohy perfektne sedia a neprekážajú ani pri behu. Využijete ich aj pri výletoch na bicykli, či pri svojich chodeckých aktivitách. Trebárs si miesto behu doprajete radšej svojich 10 000 krokov denne.

Oprášte opäť bicykel

Jar láka samozrejme aj k cykloaktivitám. Skontrolujte svoj bicykel, prípadne ho dajte do servisu na pravidelnú údržbu. Roztrhnutá reťaz niekde v lese, ale ani stávkujúca prehadzovačka, nie sú to, čo chcete na svojich prvých jarných jazdách zažiť. Nezabudnite ani na vybavenie. Zistite, či vám stále sedí váš cyklodres. Ideálne je vymeniť cyklistickú helmu, pokiaľ ju už používate viac ako päť rokov. Z bezpečnostných dôvodnou by sme ju totiž mali meniť každých päť rokov a súčasne po každom páde, kedy dôjde k úderu do helmy. Z bezpečnostných prvkov je tiež dobré investovať do okuliarov. Odolné cyklistické okuliare chránia naše oči pred slnkom, ale aj úrazmi. Nielen pri páde, ale predovšetkým pri samotnej jazde. Zabránia vleteniu hmyzu či odrazených kamienkov do oka, ale chránia nás aj pred rôznymi vetvičkami, pokiaľ jazdíme v lese či v parku.

Zacvičte si, ale vonku!

Zabudnite na klasické fitness. Zacvičte si vonku. Workout ihriská dnes nájdete na každom kroku. Zatiaľ čo si vaše deti užívajú preliezačky, kĺzačky, či sa stávajú architektmi a kuchármi na pieskovisku, vy len tak nepostávajte, ale zacvičte si. Akú to chce zmenu? Predovšetkým si kúpte fitness oblečenie, v ktorom môžete vyraziť s dieťaťom von. Kedykoľvek tak máte možnosť si zacvičiť.

Ak čakáte na dieťa, ktoré má tréning, alebo iný krúžok, môžete to využiť aj k tomu, aby ste si obuli in-line korčule, alebo sa jednoducho svižne prejdite. Chôdza totiž rozhodne nie je žiadny outsider medzi pohybovými aktivitami. A pre ňu vám vlastne stačia pohodlné športové tenisky, ktoré dnes dokážu vypadať aj veľmi fashion.