Jazda po zimných cestách vám nemusí spôsobovať vrásky na čele, za predpokladu, že sa budete držať niekoľkých základných krokov. Čo by ste v zime nemali podceniť a na čo si je potrebné dať pozor vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Nenechajte sa zimou zaskočiť

Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že v zime by ste mali tankovať podľa možností vždy plnú nádrž. V opačnom prípade vám totiž hrozí, že sa v nádrži bude hromadiť vodná para, čo by v budúcnosti mohlo viesť k značnému poškodeniu palivového filtra vášho automobilu. Je tiež dôležité, aby ste počas zimných mesiacov mali na pneumatikách nasadené príslušné hliníkové disky, ktoré možno používať aj v zime. Niektoré z nich sa dajú zakúpiť aj za výhodné akciové ceny, čo je príklad modelov Dezent TD v striebornom prípadne čiernom prevedení, Brock RC 30 alebo Carmani 16 Anton. Nezabudnite sa pri výbere adekvátnych elektrónov riadiť značkou, modelom a prevedením vášho automobilu a vychádzať možno tiež zo značky disku, modelu a jeho priemeru.

Čo sa v zime neoplatí podceniť

Mnohým šoférom spôsobuje počas zimných mesiacov starosti naštartovanie automobilu a to obzvlášť v skorých ranných hodinách pred cestou do práce. Hoci je pravdou, že v prípade áut staršieho dáta môže byť tento problém častejší než u novších automobilov, všeobecne platí, že motor by sa mal najprv dostatočne zahriať a kúrenie by ste mali zapnúť až neskôr. Bez čoho sa pri jazde v zime rozhodne tiež nezaobídete, sú zimné pneumatiky, ktorých kvalitný stav by ste mali pravidelne kontrolovať. Tie možno v prípade potreby doplniť aj o snehové reťaze, napríklad pokiaľ sa chystáte do hôr na lyžovačku.

Pred výberom vhodných zimných pneumatík, je vhodné rozoznávať ich jednotlivé parametre, aby ste si dokázali zvoliť pneumatiky, ktoré čo najlepšie vystihujú potreby vášho vozidla a prispôsobujú sa vášmu štýlu jazdy. Označenie pneumatík vám tak ponúka dôležité informácie, akými sú šírka pneumatiky, jej profilové číslo a vnútorný priemer. Dozviete sa z neho taktiež index nosnosti a index rýchlosti, pričom pneumatiky so zosilnenou konštrukciou sú značené skratkou XL, zatiaľčo pneumatiky na sneh disponujú na svojom označení písmenami M+S doplnenými o snehovú vločku.