Práca vo výškach: čo všetko potrebujete, aby ste ju mohli vykonávať?

Výšková práca patrí medzi jedny z najrizikovejších činností. Každú chvíľu vám totiž hrozí pád a vážne zranenie. Je preto nevyhnutné pristupovať k nej maximálne zodpovedne a opatrne. Čo všetko potrebujete na jej bezpečný výkon?

Na prvom mieste je BOZP školenie

Bezpečnostné opatrenia treba dodržiavať, ak svoju prácu vykonávate z pohyblivej pracovnej plošiny, z rebríka vo výške nad 5 metrov alebo vo výške nad 1,5 metrov, pričom nemáte pod sebou stabilnú a bezpečnú plochu.

Maliari, klampiari, stavbári, lešenári, montážnici a iní pracovníci musia v práci dodržiavať prísne BOZP zásady bezpečnosti, pretože riziko spadnutia je vysoké. Každý zamestnávateľ by mal myslieť na školenie pri práci vo výškach a BOZP dokumentáciu, podľa ktorej sa pracovníci musia riadiť.

Vybavenie, bez ktorého sa nezaobídete

Vo všetkých odvetviach, kde môžete spadnúť vy alebo vám môže niečo padnúť na hlavu, je dôležité nosenie prilby. Ale nielen to. Musí vám sedieť veľkosťou, aby nebola príliš tesná alebo voľná. Takisto by ste ju mali mať pevne upevnenú, aby sa v prípade pádu predmetu na hlavu nezošmykla.

Nemenej podstatnou súčasťou výbavy je aj postroj na práce vo výškach. Stačilo by malé pošmyknutie na klzkom povrchu bez postroja a hrozila by vám smrteľná nehoda.

Existuje niekoľko typov – celotelové s vestou alebo bez nej, no stretnete sa aj s polohovacími pásmi. Úlohou kvalitného postroja je poskytnúť nielen bezpečie, ale aj pohodlie. Visieť vo výške v nekomfortnom postroji nie je nič príjemné.

Ďalej sa nezaobídete bez zachytávačov pádu, ktoré nájdu využitie na lešeniach, svahoch, na strechách alebo v stiesnených uzatvorených priestoroch. Okrem toho by ste mali mať aj tlmiče pádu a kvalitné pevné laná s vysokou nosnosťou, karabíny a kotvenie. Samozrejme, netreba zabúdať na špičkové pracovné oblečenie a pevnú obuv s protišmykovou podrážkou.

Výber kvalitného vybavenia pre pracovníkov vo výškach nájdete na www.ardonsk.sk