Viete, čím sa líšia horské bicykle od mestských?

Medzi najbežnejšie využívané typy bicyklov patria mestské a horské. Preprava bicyklom po meste ušetrí čas, ktorý by ste strávili zaseknutí v kolónach. Jazdiť po meste na bicykli vás nestojí žiadne výdavky na palivo či lístky na autobus, takže ide o ekonomickú prepravu. Horský bicykel ocenia milovníci jazdy po rozmanitejšom teréne. Vymeniť občas turistiku za cyklo výlet je osviežujúcou zmenou plnou dobrodružstva. Ako sa líši mestský bicykel od horského?

Horský bicykel je stavaný pre lesný terén

V prvom rade sa horské bicykle vyznačujú tým, že majú konštrukciu i odpruženie prispôsobené lesnému terénu. Cena týchto bicyklov sa odvíja od systému odpruženia. Lacnejšie modely majú odpruženú len vidlicu. Podľa tohto parametru sa im hovorí hardtailové horské bicykle. Drahšie horské bicykle sú celoodpružené, takže zvládnu aj ten najnáročnejší terén v podobe skál a výmoľov. Zväčša majú celoodpružené bicykle širšie kolesá, a preto sa s nimi dá skákať. Horské bicykle sú ľahšie ako mestské varianty. Táto vlastnosť prispieva k lepšej manipulácii s bicyklom, keď nie je možné nejakú časť cesty prejsť na bicykli a musíte ho preniesť alebo tlačiť. Počas jazdy sa horské bicykle veľmi ľahko ovládajú vďaka menšiemu rámu a vyššie položenému sedadlu. Horské bicykle je možné kúpiť s rozličným priemerom kolies od 26 do 29 palcov. Ak sa nechystáte s týmto bicyklom pretekať, tak vám odporúčame kúpiť bicykel s priemerom 29 palcov. Menšie priemery sú určené skôr pre freestyle jazdu. Rôzne modely horských bicyklov ponúka internetový obchod inSPORTline.

Na mestskom bicykli môžete jazdiť aj v obleku

Mestské bicykle sú skonštruované tak, aby ste si na nich pohodlne zajazdili po asfaltových cestách. Oproti horským bicyklom je odpruženie len minimálne, pretože počas jazdy po spevnených cestách by bolo prekážkou. Na mestský bicykel sa vám bude dobre nasadať v obleku alebo dámam v šatách. Nižší rám je pohodlný počas nasadania i jazdy. Obávať sa nemusíte ani horšieho počasia – kolesá majú blatníkmi a reťaz je krytá. Mestské bicykle disponujú rôznymi doplnkami, napríklad košíkom v prednej či zadnej časti. V košíku hravo odveziete tašku s notebookom alebo menší nákup. Pre maximálne komfortnú manipuláciu vám odporúčame kúpiť skladací mestský bicykel. Jedným pohybom ho zložíte a nemusíte sa trápiť hľadaním stojanov na bicykle, môžete sa kúsok cesty previesť autobusom a na prevážanie bicykla autom nepotrebujete nosič.