Niet na svete staršej športovej disciplíny, ako je práve beh. Behanie sprevádza ľudstvo od jeho úplných začiatkov v prehistorických dobách, kedy musel človek bežať, aby si čosi ulovil alebo, aby utiekol pred hladným predátorom. Nevyžaduje si drahú športovú výbavu a vykonávať sa dá prakticky všade. Všetci poznáme legendárny príbeh aténskeho vojaka Feidippida, ktorý v roku 495 pred Kristom bežal do Atén zvestovať správu o gréckom víťazstve nad Peržanmi v bitke pri Maratóne. Existujú mýty o zraneniach spôsobených behom a o tom, čo ich spôsobuje. Poďme sa na ne pozrieť.
Športovci si dávajú na behu nesmierne záležať. Slúži im nielen na zvyšovanie kondície, zlepšenie dýchania, rozohriatie pred športovou aktivitou, no aj na prosté doplnenie hormónov, ktoré zlepšujú náladu a prečisťujú myseľ, ako serotonín, adrenalín, noradrenalín, dopamín a v neposlednom rade endorfín.
Príkladmi športov, v ktorých je práve beh základom úspechu sú najmä kolektívne športy, ako hádzaná, či futbal. Rýchlosť hráča, jeho bežecká vytrvalosť a schopnosť rýchlo meniť smer sú častokrát tým, čo rozhoduje o výhre alebo prehre. Jedným z absolútne najrýchlejších futbalistov sveta je Cristiano Ronaldo, ktorý dokázal počas zápasu proti Neapolu (hralo sa v septembri 2019) zabehnúť 92 metrov za 10 sekúnd! To sú ohromné čísla aj pre šprintéra.
Tímy, ktoré majú hráčov s obdobnými schopnosťami majú oproti ostatným obrovskú výhodu a často ovládajú ponuku, keď dôjde na stávkové a sportove tipy, pretože sú považovaní za favoritov zápasu. Bez behu sa skutočne žiaden futbalista, ani tím nezaobíde, a preto ho pilujú na každom jednom tréningu. Ako sa športovci vyhýbajú zraneniam s ním spojenými? To, čo oni už vedia, si ozrejmíme v tomto článku.
Strečing pred behom nezabráni zraneniu
Ak ste si niekedy zabehali so svojim psom alebo pozerali na dostihy, možno ste si všimli čosi zaujímavé – žiadne zo zvierat sa nenaťahuje pred, ani po behu. Vyzerá to tak, že strečing pred behom je čistou ľudskou záležitosťou. To, či dokáže strečing zabrániť zraneniu, závisí v plnej miere od typu aktivity, ktorú sa chystáte vykonávať a typu zranenia, ktorému chcete zabrániť.
V prípade, že športová aktivita vyžaduje výbušné alebo skákavé pohyby, ako napr. pri volejbal alebo basketbal, je dokázané, že strečing pred zápasom znižuje riziko zranení tým, že zvyšuje nielen odolnosť vašich šliach, ale aj ich schopnosť absorbovať energiu. V prípade aktivít s nižšou intenzitou pohybu, ako beh, bicyklovanie a plávanie, výskumy dokázali, že strečing nezabráni zraneniam, keďže šľachy nie sú ani zďaleka namáhané do takej miery.
Áno, strečing dokáže zabrániť svalovým zraneniam, ako je pretrhnutie svalu alebo aj podvrtnutiu členka, no nezabráni zraneniam kostí a kĺbov. Tieto tipy zranení, ktoré sú najbežnejšími medzi bežcami, sú najčastejšie spôsobené prílišným zvyšovaním záťaže príliš skoro. Preto ak už beháte, zvyšujte náročnosť s rozumom a počúvajte svoje telo.
Jediný zdokumentovaný benefit strečingu, v prípade behu, je to, že zlepší rozsah vášho pohybu. Toto sa však deje v prípade, že strečing robíte mimo športovej aktivity. Preto majú športovci špeciálne tréningy zamerané čisto na naťahovanie, prípadne to robia doma vo svojom voľnom čase.
Zranenia počas behu nesúvisia s tým, čo máte obuté na nohách
Načali sme tému zranenie pri behu, tak v nej budeme aj pokračovať. Kapitola druhá – obuv. Len v jedinom prípade vám môžu topánky spôsobiť zranenie – vtedy, keď sú absolútne nevhodné pre vaše nohy alebo terén, ktorým ste sa rozhodli bežať.
Hlavným dôvodom, pre ktorý sa bežcom stávajú zranenia, je fyzická záťaž, ktorú telo v istom momente už nedokáže zvládať. Ľudské telo sa dokáže adaptovať na záťažové situácie v prípade, že sa tieto aplikujú v malých množstvách a postupne. Ak je záťaž príliš rýchla a telo sa nestíha adaptovať, niečo prestane fungovať. Trénujte múdro, pridávajte si záťaž až vtedy, keď budete mať istotu, že sa vaše telo s tou momentálnou dokáže bez problémov vysporiadať.
Preto sa najprv sústreďte na to, aby ste sa cítili pri behu dobre, nepociťovali bolesť a nemali z neho viac starostí, ako úžitku. Časom, keď už budete lepším bežcom, môžete zainvestovať do kvalitnej obuvi, ktorá vás síce neochráni pred zraneniami, no spríjemní vám pocit z odbehnutých kilometrov.
Nech vám to behá!