Ako na nulový odpad?
Možno už niekto pozná 5 R: RFFUSE – Odmietnuť, REDUCE – Obmedziť, REUSE – opakované použitie, RECYCLE – recyklovať, ROT – kompostovať. Presne v tomto poradí vzniká obrátená pyramída, sito, podľa ktorého ak budete postupovať, žijete ZERO WASTE. Idea je prostá, prax horšia, avšak nadšencov stále pribúda. To nielen zo strany nakupujúcich, ale predovšetkým predávajúcich, ktorí chcú uspokojiť dopyt.
Odmietnuť nie je hriech
Vyhnúť sa obalom ide všade, nielen v špecializovaných bezobalových obchodoch, na trhoch alebo vo farmárskych obchodoch. Na voľne predávané pečivo, ovocie a zeleninu alebo lahôdky na váhu si môžete doniesť plátené vrecúška alebo sklenenú dózu.
Opakovane použi alebo to len jednoducho obmedz
Treba sa zamyslieť aj nad nakupovaním v second handoch a bazároch alebo vyberaním značiek, ktoré poskytujú doživotnú záruku. V prípade, že nakupujete použitý tovar cez internet poproste predávajúceho, aby tovar zabalil namiesto plastu len do papiera. V situáciách, kedy to nie je možné, je možné nechcený obal, napríklad z elektroniky nechať v obchode a dať tak vedieť, že obal nie je to, o čo mám ako spotrebiteľ záujem. Takto si aj výrobca obalov môže uvedomiť, že obal nie je tak potrebný v dnešnej dobe.
Recyklácia a kompostovanie
Tu by sme si mali uvedomiť, že na spracovanie by mali ísť až veci, ktoré už nedokážeme použiť alebo opraviť.
Počuli ste o plastovom detoxe?
Možno ani nie, lebo je to úplne nový koncept. Ľudia sa od plastov potrebujú detoxikovať lebo sa nachádzajú všade okolo nás. Plasty sú v oceánoch, riekach, v pitnej vode a dokonca ich máme aj vo vzduchu. Plastu sa vyrába veľké množstvo už len kvôli tomu, že máme zafixované použiť ho raz a následne vyhodiť. Recyklácia plastov by mala byť samozrejmosťou ale redukovanie plastov okolo nás nastane až vtedy, keď ho prestaneme nakupovať a potrebovať pre náš život.